Experti sa za spomaľujúcej vakcinácie prikláňajú k záveru, že vírus v USA nevymizne, ale bude ďalších niekoľko rokov "zvládnuteľnou" hrozbou. V novom článku to uvádza denník The New York Times (NYT).
Kolektívnou imunitou je myslený stav, kedy je v danej spoločnosti voči nákaze imúnne také vysoké percento ľudí, že sa infekcia nedokáže šíriť.
Očkovanie má za sebou 32 percent populácie
V prípade koronavírusu môže byť imunita výsledkom očkovania alebo prekonanej nákazy, nie je však jasné, ako vysoký podiel ľudí s ochranou je potrebný na zastavenie infekcie. Na začiatku epidemiológovia hovorili o 60 až 70 percentách, neskôr sa ale začali objavovať vyššie odhady.
V USA má aktuálne očkovanie proti covidu za sebou 32 percent populácie a napríklad dekan fakulty verejného zdravia na Brownovej univerzite Ashish Jha sa domnieva, že "nejakú imunitu" už by mohlo mať okolo 60 percent obyvateľov.
V krajine s viac ako 330 miliónmi obyvateľov však stále pribúdajú desaťtisíce prípadov nákazy denne, zatiaľ čo tempo očkovania už dlhšie ako dva týždne klesá.
Okolo polovice apríla Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) hlásilo v priemere cez 3,3 milióna podaných dávok za deň, dnes bol tento ukazovateľ pod 2,5 milióna.
Zvládnuteľná hrozba
Pretrvávajúca neochota časti Američanov nechať sa zaočkovať a šírenie nových mutácií koronavírusu teraz podľa NYT expertov vedie k predpovedi, že kolektívna imunita bude USA ešte dlho unikať.
"Namiesto toho dochádza k záveru, že... vírus sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane zvládnuteľnou hrozbou, ktorá sa bude v USA vyskytovať aj po ďalšie roky a bude stále spôsobovať hospitalizácie a úmrtia, len vo výrazne menšej miere," píše denník.
"Je nepravdepodobné, že vírus zmizne," povedal evolučný biológ Rustom Antia pôsobiaci na Emoryho univerzite v štáte Georgia. "Chceme ale urobiť všetko pre to, aby sme zvýšili šancu, že sa z neho stane nie príliš nebezpečná infekcia," uviedol.
Pre obmedzenie závažnosti očakávaných "vĺn" infekcie je podľa odborníkov kľúčové pokračovať v imunizácii obyvateľstva, najmä starších ľudí a skupín s inými rizikovými faktormi.
Vysoká zaočkovanosť v týchto segmentoch populácie môže aj po uvoľnení karanténnych opatrení držať bilancie hospitalizácií a úmrtí na relatívne nízkych hodnotách.
30 percent obyvateľov vakcínu odmieta
Posun v uvažovaní odbornej verejnosti odráža aj vyjadrenie vládneho epidemiológa Anthonyho Fauciho, ktorý ohľadom boja proti covidu radí americkému prezidentovi Joeu Bidenovi.
"Prestali sme výraz kolektívna imunita používať v klasickom význame," povedal NYT. "Hovorím: Na toto na chvíľku zabudnite. Keď sa naočkuje dostatok ľudí, infekcií ubudne," dodal.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že asi 30 percent dospelých obyvateľov USA stále vakcíny proti covidu odmieta alebo je v tomto smere rezervovaných.
Pri nedávnom pátraní, o ktorého výsledkoch dnes informoval web Axios, uviedlo 14 percent respondentov, že si vakcínu nenechajú podať, ďalších 21 percent údajne s rozhodnutím vyčkáva.