Aby sa zabránilo ďalšej pandémii koronavírusov, skupina vedcov nedávno vyvinula vakcínu, ktorá je určená na ochranu pred mnohými rôznymi kmeňmi týchto vírusov, o ktorých je známe, že infikujú ľudí a netopiere.
Je veľmi účinná pri opiciach
Ukázalo sa, že ich vakcína bola pri opiciach veľmi účinná, ale zatiaľ nie je známe, či bude ľuďom poskytovať rovnakú ochranu, tvrdí štúdia zverejnená v časopise Nature.
Podľa hlavného autora štúdie Kevina Saundersa, riaditeľa výskumu o vývoji vakcín na Dukeovej univerzite v Severnej Karolíne sa za posledných pár desaťročí približne každých osem rokov zdá, že sa objaví koronavírus, ktorý spôsobí ohnisko nákazy.
Jeho tím preto navrhol novú vakcínu, ktorá by mohla vyvolať imunitnú odpoveď naprieč rôznymi koronavírusmi, ktoré používajú takzvanú doménu viažucu receptor na vstup do ľudských buniek.
Začali protilátkou odobranou osobe infikovanej SARS-CoV-1 z roku 2003, ktorá odzbrojila niekoľko rôznych koronavírusov.
Ich vakcína využíva nanočastice s kúskami domény viažucej receptor pripojenými k jej povrchu takým spôsobom, že dostanete molekulu, ktorá vyzerá ako vírus.
Tú imunitný systém potom dokáže rozpoznať a reagovať na ňu. Vedci zahrnuli adjuvans, látku, ktorá zvyšuje imunitnú odpoveď.
Pfizer a Moderna majú nižšie úrovne protilátok
Pri opiciach vakcína zastavila všetky infekcie SARS-CoV-2 a vyvolala viac neutralizujúcich protilátok ako súčasné vakcíny alebo prirodzené infekcie vyvolané u ľudí.
Štyri z piatich opíc nemali žiadne stopy vírusu, jedna z nich mala veľmi nízku hladinu vírusu, ktorú bolo možné zistiť iba pomocou veľmi citlivých testov a ktorá odznela za dva dni.
Vakcína pri nich navyše urýchlila neutralizačné protilátky proti niektorým netopierím koronavírusom, SARS-CoV-1 a britským, juhoafrickým a brazílskym variantom SARS-CoV-2.
„Súčasné vakcíny mRNA vyvinuté firmami Moderna a Pfizer/BionTech tiež vyvolávajú protilátky, ktoré reagujú proti viacerým rôznym koronavírusom, ale na nižších úrovniach,“ uviedol Saunders.