Každý, kto sa naučí plávať, by mal prejsť abecedou sebazáchrany a dobre poznať nebezpečenstvo konkrétneho typu vody. "Aj zlý plavec alebo plavec v neštandardných podmienkach potom môže byť schopný udržať sa nad hladinou po dobu, kým mu dorazí záchrana. Bude vedieť používať záchranné prostriedky a bude mať znalosti o rizikách vody," pripomína Jan Sedláček.
Na otázku, či majú mať deti vo vode radšej koleso, alebo rukávy, odpovedá rezolútne: "Ani jedno, ani druhé! Z kolesa môžu ľahko vypadnúť, rukávy sa zase zošmyknú, keď dajú ruky hore hlavne pri skoku."
Koleso odporúča iba na hranie, rukávy potom prípadne pre istotu, keď deti pobehujú niekde po brehu na pláži. Podľa neho sú najlepšou plaveckou pomôckou plavecké vesty alebo plavecké tielka, a keď už rukávy, tak penové, spojené cez hrudník, aby nespadli. Na výučbu plávania potom odporúča štandardne plavecké pásy a doštičky, s ohľadom na vek.
Spomína tiež takzvanú plaveckú bójku, ktorú by mali využívať aj dospelí, keď plávajú na väčšie vzdialenosti. "To, že ste dobrý plavec, neznamená, že nemáte byť opatrný – ani vtedy by ste nemali chodiť do vody sami a najlepšie so sebou mať nejakú záchrannú pomôcku."
Zostáva vám 75% na dočítanie.