Čína výrazne sprísnila pravidlá experimentov, pri ktorých dochádza k cieleným zásahom do dedičnej informácie človeka. Zastavia nové reguly kontroverzného vedca, ktorý sa po prepustení z väzenia snaží o comeback a rozbieha v tomto odbore nové podnikanie?
V novembri 2018 šokovala svet fascinujúca správa o narodení dvoch dievčat, ktorým čínski genetici upravili ich dedičnú informáciu tak, aby ich obrnili proti nákaze vírusom HIV. Neskôr sa mal narodiť ešte chlapec s rovnakým genetickým vylepšením. Drvivá väčšina vedeckej verejnosti však tento experiment odsúdila: genetici varovali, že technológia cielených úprav ľudskej DNA stále nefunguje s dostatočnou spoľahlivosťou a riziko závažného postihnutia detí je neúnosne vysoké.
Vedúci tímu Ťien-kchuej Che vtedy na spoluprácu získal niekoľko manželských párov, v ktorých muži boli HIV pozitívni, zatiaľ čo ženy týmto vírusom nakazené neboli. Ťien-kchuej Che im sľúbil počatie nenakazených detí umelým oplodnením v skúmavke. Pri tejto procedúre sa totiž dá zo spermií vírus HIV odstrániť a tak zabezpečiť, že sa neinfikuje ani vzniknuté embryo, ani matka, ktorá ich donosí.
Zároveň však Ťien-kchuej Che od párov získal súhlas na zákrok, ktorý im opísal ako „vakcináciu proti HIV“ bez toho, aby jeho podstatu detailnejšie objasnil. Podarilo sa mu to aj preto, že v Číne nie je umelé oplodnenie pre HIV pozitívnych pacientov dostupné, a tak vyhliadka na zdravé dieťa spolu so štedrou finančnou odmenou a s prísľubom ďalších benefitov ľahko zláka...
Zostáva vám 85% na dočítanie.