Britský spisovateľ Ian McEwan v rozhovore pre BBC hovoril o afére sexuálneho obťažovania, ktorého sa dopustil americký filmový producent Harvey Weinstein. Označil ho za morálne monštrum. S tvrdením, že niekoho znásilnil, však chce počkať až do rozhodnutia súdu.
Na sociálnych sieťach sa proti nemu rozpútala nenávistná kampaň, ale nikoho nezaujímalo, že vlastne iba očakáva rozhodnutie nezávislej justície o Weinsteinovej vine či nevine. Preto sa McEwan spýtal – chcú ľudia na sociálnych sieťach posielať niekoho z reálneho sveta bez súdu do väzenia?
Sociálne siete ponúkajú elegantné a praktické spojenie s priateľmi alebo obchodnú komunikáciu, ale od zverejnenia informácií o ruskom ovplyvňovaní amerických prezidentských volieb je aj ich najväčším obhajcom jasné, že majú i negatívny vplyv.
V podstate však nie je možné nepoužívať ich, pretože v ľudskej povahe je túžba vedieť, čo sa deje, túžba po komunikácii. Hlavný problém spočíva v určení hranice, kde sa končí bežná sociálna interakcia a začína sa informačný monopol a manipulácia.
1. Strata vlastnej vôle
O sociálnych sieťach a s nimi spájanej digitálnej závislosti sa vášnivo diskutuje.
Podobne ako sa v minulosti časť spoločnosti dištancovala od nižšej sociálnej triedy zdravou životosprávou, športom a stravou, dnes sa snaží zbaviť digitálnej závislosti. V médiách, a samozrejme, na Facebooku, sa objavujú rady, ako si odvyknúť od inteligentného telefónu, ktorý sa dnes označuje aj za kokaínovú technológiu.
K najznámejším kritikom negatívneho vplyvu moderných technológií patrí Jaron Lanier, americký počítačový vedec, nosite...
Zostáva vám 85% na dočítanie.