A boh povedal: "Buď tma!" Buďme osvietení a zhasnime. V noci sa spí. Tieto a ďalšie naliehavé výzvy sprevádzajú kritiku modrého svetla. Pranierovať túto vlnovú dĺžku je teraz v kurze. Portál iDNES.cz si posvietil na modré svetlo a najčastejšie mýty, ktoré ho sprevádzajú.
S nebezpečenstvom si zvyčajne spájame červenú farbu. V posledných rokoch sa však ukazuje, že pre človeka 21. storočia môže väčšie nebezpečenstvo predstavovať modrá. Konkrétne tá s vlnovou dĺžkou 380 až 500 nanometrov.
Pred pár desaťročiami by sme túto tému neriešili, vtedy sa televízia čoby relatívne malé zariadenie krčila v rohu miestnosti. Dnes ju máme cez celú stenu. Telefón už neprikladáme ani tak k uchu ako k oku.
A monitory počítačov zaplavili náš pracovný aj súkromný priestor. Kde končia fakty a začína fikcia o "studenom" modrom svetle?
Mýtus č. 1: Nedostatok svetla kazí oči
„Nečítaj si takto potme, zkazíš si oči.“ Tiež vám babičky stále rozsvietili? A tiež ste si pod perinou svietili do knihy baterkou? A viete čo? Nič! Keď si totiž čítate v ľahu alebo v šere, oči si nekazíte.
Poloha tela a množstvo svetla s kvalitou zraku nesúvisí. Snáď len že pri slabšom osvetlení trvá čítanie dlhšie, pretože mozog ťažšie vyhodnocuje informáciu. A že si potom z textu toho toľko nepamätáme.
Tip: V oku máme viac fotoreceptorov na červené vlny než na modré. Takže k tomu, aby sme lepšie videli, potrebujeme teplého svetla menej.
Mýtus č. 2: Modré svetlo nie je prirodzené
Najväčším zdrojom modrého svetla je - slnko! Chce snáď niekto o slniečku tvrdiť, že to nie je príroda? „Vzhľadom k svojej prevahe vo svetle vydávanom elektronickými prístrojmi, ako sú počítače a chytré telefóny, má modré svetlo zlú povesť. V tomto prípade ale nie je až také zlé svetlo samotné - len jeho zlé načasovanie. Denné svetlo je modrého svetla plné a počas dňa je modré svetlo dobré. Nastavuje biologické hodiny, potláča produkciu melatonínu a vylepšuje našu pozornosť a výkon,“...
Zostáva vám 85% na dočítanie.