Objavili sa nejaké dôkazy o tom, že modré svetlo môže poškodiť náš zrak otepľovaním sietnice v priebehu času - aj keď je ešte potrebný ďalší výskum.Pixabay
StoryEditor

Mýty o modrom svetle: Je škodlivé, nie je prirodzené a na nič sa nehodí

Poďme si posvietiť na modré svetlo a najčastejšie mýty, ktoré ho sprevádzajú.

A boh povedal: "Buď tma!" Buďme osvietení a zhasnime. V noci sa spí. Tieto a ďalšie naliehavé výzvy sprevádzajú kritiku modrého svetla. Pranierovať túto vlnovú dĺžku je teraz v kurze. Portál iDNES.cz si posvietil na modré svetlo a najčastejšie mýty, ktoré ho sprevádzajú.

S nebezpečenstvom si zvyčajne spájame červenú farbu. V posledných rokoch sa však ukazuje, že pre človeka 21. storočia môže väčšie nebezpečenstvo predstavovať modrá. Konkrétne tá s vlnovou dĺžkou 380 až 500 nanometrov.

Pred pár desaťročiami by sme túto tému neriešili, vtedy sa televízia čoby relatívne malé zariadenie krčila v rohu miestnosti. Dnes ju máme cez celú stenu. Telefón už neprikladáme ani tak k uchu ako k oku.

A monitory počítačov zaplavili náš pracovný aj súkromný priestor. Kde končia fakty a začína fikcia o "studenom" modrom svetle?

Mýtus č. 1: Nedostatok svetla kazí oči

„Nečítaj si takto potme, zkazíš si oči.“ Tiež vám babičky stále rozsvietili? A tiež ste si pod perinou svietili do knihy baterkou? A viete čo? Nič! Keď si totiž čítate v ľahu alebo v šere, oči si nekazíte.

Poloha tela a množstvo svetla s kvalitou zraku nesúvisí. Snáď len že pri slabšom osvetlení trvá čítanie dlhšie, pretože mozog ťažšie vyhodnocuje informáciu. A že si potom z textu toho toľko nepamätáme.

Tip: V oku máme viac fotoreceptorov na červené vlny než na modré. Takže k tomu, aby sme lepšie videli, potrebujeme teplého svetla menej.

Mýtus č. 2: Modré svetlo nie je prirodzené

Najväčším zdrojom modrého svetla je - slnko! Chce snáď niekto o slniečku tvrdiť, že to nie je príroda? „Vzhľadom k svojej prevahe vo svetle vydávanom elektronickými prístrojmi, ako sú počítače a chytré telefóny, má modré svetlo zlú povesť. V tomto prípade ale nie je až také zlé svetlo samotné - len jeho zlé načasovanie. Denné svetlo je modrého svetla plné a počas dňa je modré svetlo dobré. Nastavuje biologické hodiny, potláča produkciu melatonínu a vylepšuje našu pozornosť a výkon,“...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Trebišov – premárnená príležitosť filmového impaktu 02 - Modified: 2023-03-02 09:00:04 - Feat.: - Title: Ruská televízia sa vracia k zábave. Vysiela show o čakankách, partnerkách väzňov 03 - Modified: 2023-02-27 14:51:28 - Feat.: - Title: V hlavnej úlohe svetlo a jeho premeny: V Bratislave prebieha výstava renomovanej slovenskej dizajnérky 04 - Modified: 2023-02-23 09:22:35 - Feat.: - Title: Tri televízie v Turecku dostali pokutu za kritiku vlády po zemetrasení, dve majú päťdňový zákaz vysielania 05 - Modified: 2023-02-18 18:00:00 - Feat.: - Title: Posilnite si zrak a uvoľnite strnulosť vďaka týmto jednoduchým cvikom
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
25. marec 2023 04:44