Mount Everest je najvyššia hora sveta meraná od hladiny mora. Ale bude mať tento titul navždy? Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, musíme najprv pochopiť, ako sa tvoria hory a ako sa Mount Everest a zvyšok Himalájí dostali tak vysoko. Jedným zo spôsobov vzniku vysokých hôr je zrážka dvoch tektonických platní. Keď jedna začne ustupovať – alebo sa podsúvať – kôra sa rozdrví, nadvihne a zmení sa na hory.
Ako javorový sirup
Podľa Roba Butlera, geológa z University of Aberdeen v Škótsku, výška hôr, ktoré vznikajú pri týchto kolíziách, závisí od mnohých faktorov. Medzi tieto charakteristiky patrí hrúbka kôry, ktorá je určená intenzitou a dĺžkou tektonickej zrážky, a teplota kôry, ktorá je určená jej vekom.
„Predstavte si kôru nie ako pevnú látku, ale ako viskóznu kvapalinu, ako javorový sirup,“ povedal Butler pre Live Science. Rovnako ako studený javorový sirup, studená kôra je viskóznejšia, a preto je pevnejšia. Takže hrubšia, chladnejšia kôra môže vytvoriť vyššie hory ako tenšia a teplejšia kôra.
Okrem hrúbky a teploty kôry je najdôležitejším faktorom pri určovaní výšky a rastu hôr erózia. „Je to preto, že erózia je taká účinná, že Himaláje sú jedným z najrýchlejšie stúpajúcich systémov hornín na planéte,“ povedal Butler. Je to kvôli princípu nazývanému izostáza. Podobne ako kontajnerová loď plávajúca v oceáne, čím menej materiálu je nahromadených na zemskej kôre, tým vyššie sa vznáša nad plášťom, strednou vrstvou planéty.
Takže čím viac materiálu sa prepraví z hory - či už cez rieku, ľa...
Zostáva vám 85% na dočítanie.