Telegrafné spojenie medzi mestami Spojených štátov amerických (USA) na pobreží Tichého oceánu - San Franciscom a Los Angeles - spustili pred 155 rokmi 8. októbra 1860. V roku 1848 prepukla na americkom juhozápade zlatá horúčka (gold rush). V priebehu niekoľkých rokov narástol počet obyvateľov odľahlej oblasti z niekoľkých stoviek na 300.000 ľudí. Ekonomický rozmach si žiadal výmenu informácií. Rýchlejším riešením ako pošta doručovaná dostavníkmi sa ukázal moderný výmysel – telegraf. Niektoré mestá amerického západu sa ním mohli chváliť už v roku 1853.
California State Telegraph Company spojila káblami na drevených stĺpoch San Francisco so San José, Stocktonom, Sacramentom a Marysville. Linku, ktorá bola odovzdaná do užívania v októbri 1853, vystaval v priebehu šiestich týždňov podnikateľ James Gamble s piatimi robotníkmi. Zo Sacramenta sa linka v januári 1854 dostala do oblastí, v ktorých svoje šťastie hľadali zlatokopi (Mormon Island, Diamond Springs, Nevada City). O dva roky sa linka rozšírila do ďalšieho zlatokopeckého centra Yreka (dnes Eureka) na pobreží Tichého oceánu. Do Los Angeles sa v roku 1860 dostal telegraf predĺžením linky zo San Francisca cez Sacramento.
Podobne boli sieťou telegrafných stĺpov pospájané mestá na východnom pobreží. Zostávalo preklenúť stred krajiny, keďže pošte trvalo spojenie mesiac. Tu sa našlo dočasné riešenie v podobe Pony Expressu. Ľahkí obratní jazdci na výkonných koňoch boli schopní doručiť poštu z východu na západ za desať dní. Znamenalo to však, že boli v sedle takmer nepretržite a na staniciach len prehodili sedlový vak so zásielkami na čerstvého koňa.
Telegrafné spojenie medzi americkým východom a západom prišlo v októbri 1861, osem rokov pred dostavbou transkontinentálnej železnice. Spoločnosť Western Union Telegraph Company, ktorá sústredila telegrafný biznis do svojich rúk dosiahla, že telegrafné stĺpy sa tiahli popri trati a každá železničná stanica bola aj telegrafnou kanceláriou.
StoryEditor