StoryEditor

Tajomstvo Stonehange odkrýva unikátna 3D mapa

14.09.2014, 13:35
Autor:
stlstl

Archeológovia vytvorili najpodrobnejšiu mapu, aká bola kedy vyrobená, pod slávnym kamenným monumentom Stonehenge a v jeho okolí. Kombinovaním rôznych nástrojov na skenovanie preskúmali celú oblasť do hĺbky troch metrov s jedinečným rozlíšením. Prvé výsledky naznačujú, že kultový pamätník tu nestál sám, ale sprevádzalo ho 17 okolitých svätýň. Podrobnou analýzou obrovského množstva nazbieraných dát sa v budúcnosti pred nami vynorí úplne nový príbeh toho, ako sa Stonehenge a jeho okolie v priebehu vekov vyvíjali. Informovala o tom na svojich stránkach BBC.Medzi prekvapeniami, ktoré výskum priniesol, sú stopy až 60 obrích kameňov alebo pilierov, ktoré tvorili časť 1,5 km širokého takzvaného „Super Henge", ktoré identifikovali už skôr v neďalekých Durrington Walls. „Za posledné štyri roky sme sa podrobne pozerali na tento úžasný pomník, aby sme sa pokúsila zistiť, čo sa okolo neho dialo," povedal profesor Vincent Gaffney z University of Birmingham na Britskom festivale vedy (British Science Festival). Priebeh a prvé výsledky výskumu tiež zachytávajú dva dokumentárne filmy, ktoré uvedie BBC.


Väčšina pozemkov v okolí Stonehenge doposiaľ nebola takýmto spôsobom preskúmaná. Pofesor Gaffney, vedúci výskumného projektu, vysvetľuje, že jednou z kľúčových otázok ostáva: „či to bolo naozaj miesto, kam mala prístup len hŕstka vyvolených?“ Nová trojrozmerná mapa, ktorá zachytáva územie vo veľkosti 1 250 futbalových ihrísk, naznačuje, že to tak celkom nebolo.


Výskumníci použili na skenovanie šesť rôznych techník v rôznych hĺbkach pod povrchom. Medzi použitými nástrojmi bol magnetometer, radar prenikajúci do zeme (GPR) či 3D laserový skener. Vďaka nim napríklad odhalili aj ďalších 17 mohýl v okolí približne v rovnakom veku ako Stonehenge. Zdá sa teda, že tajuplný pamätník nebol osamoteným kultovým miestom, ale súčasťou oveľa väčšieho komplexu. Dá sa teda očakávať, že v blízkej budúcnosti budeme svedkom mnohých fantastických odhalení ohľadom príbehu Stonehenge. 


Vďaka kombinácií rôznych techník mohli vedci doslova presvietiť oblasť pod a v okolí Stonehenge. 

Zdroj: bbc.com


 

01 - Modified: 2023-09-22 13:00:00 - Feat.: - Title: Ako by vyzeral svet, keby dinosaury nevyhynuli? Zrejme by stále pobehovali po Zemi, no má to jeden háčik 02 - Modified: 2023-09-22 08:30:00 - Feat.: - Title: Prekvapivý objav na dne oceánu. V Mariánskej priekope našli doteraz neznámy vírus 03 - Modified: 2023-09-22 09:00:00 - Feat.: - Title: Ako vznikla motorová píla? Dvojica škótskych lekárov ju pôvodne vytvorila ako pôrodný nástroj na rezanie žien 04 - Modified: 2023-09-21 22:05:00 - Feat.: - Title: Keď Slováci začuli zvon slobody. Nádej na oslobodenie spod nadvlády Pešti žila iba niekoľko dní 05 - Modified: 2023-09-19 08:10:00 - Feat.: - Title: Pohnutý osud spisovateľa J. R. R. Tolkiena. So stratou matky sa nedokázal vyrovnať celý život
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. september 2023 02:33