V jednej z najväčších štúdií zameraných na konektivitu oboch pohlaví vedci zistili, že neuralgické spojenia v rámi mozgu mužov a žien sú štruktúrované ešte viac, ako sme si mysleli. Výsledky tímu z katedry rádiológie na Perelman School of Medicine Pensylvánskej univerzity ukazujú, že v rámci mužského mozgu je väčšie prepojenie v rámci jednej hemisféry. To naznačuje, že ich mozgy sú štruktúrované tak, aby uľahčili prepojenie medzi vnímaním a koordinovaním akcie. Naproti tomu u žien prebieha oveľa viac spojení medzi ľavou a pravou hemisférou, čo uľahčuje komunikáciu medzi analytickým myslením a intuíciou.
„Táto mapa nám ukazuje výrazné rozdiely vo výstavbe ľudského mozgu a pomáha nám pochopiť, prečo muži vynikajú v niektorých oblastiach a ženy zase v iných,“ hovorí vedúca výskumu profesorka Ragini Verma. Napríklad muži sa v priemere lepšie učia a ide im viac vykonávanie jednoúlohových problémov ako bicyklovanie alebo priestorová orientácia a navigácia. Ženy zas majú lepšiu pamäť a sociálno poznávacie schopnosti, a sú tak lepšie vybavené pre multitasking a vytváranie riešení, ktoré fungujú najmä v pracovných skupinách. Majú takpovediac mentalistický prístup.
Takto uvažujeme. Väčšia konektivita v rámci jednej hemisféry je zrejmá v mužskom mozgu (hore), kým v tom ženskom prebiehajú spojenia oveľa viac medzi oboma hemisférami. Snímka: Ragini Verma
Predchádzajúce štúdie síce dokazovali rozdiely medzi pohlaviami, ale nikdy neboli zobrazené nervové spojenia v rámci jednotlivých častí mozgu. Navyše na takej veľkej vzorke. V štúdii skúmali špecifické rozdiely spojení mozgu počas jeho vývoja u 949 osôb (521 žien a 428 mužov) vo veku 8 až 22 rokov s použitím takzvaného DTI (diffusion tensor imaging). DTI je zobrazovacia technika na vodnej báze, vďaka ktorej sa dajú sledovať cesty vláken, ktoré spájajú rôzne oblasti mozgu. Na základe toho mohli vytvoriť akúsi neuromapu mužského a ženského mozgu.
Autori tiež zistili, že u detí mladších ako 13 rokov boli rozdiely v spojeniach mozgu väčšinou minimálne. U tínedžerov a dospelých sa však už naplno prejavili. Ženy porážali mužov v testoch na pozornosť, slovnú pamäť, pamäť na tváre a v sociálno-poznávacích testoch. Muži si zas počínali lepšie v priestorovej orientácii a senzomotorických schopnostiach.
„Je až zarážajúce, ako sa ženské a mužské mozgy navzájom dopĺňajú,“ hovorí jeden z výskumníkov Ruben Gur. „Detailná mapa mozgových spojov nám pomôže nielen lepšie pochopiť rozdiely v mužskom a ženskom myslení, ale takisto nám trochu poodhalí pôvod niektorých neurologických ochorení a porúch, ktoré sú často špecifické podľa pohlavia.“
Zdroj: sciencedaily.com