Najstaršie odtlačky ľudských nôh mimo územia Afriky našiel tím vedcov z londýnskej Univerzity kráľovnej Márie (Queen Mary University of London), Britského múzea a Múzea prírodných vied na pobreží Aglicka. Skupina do piatich ľudí zanechala odtlačky nôh v bahne na brehu pri ústí pravekej rieky pred viac ako 800 000 rokmi v lokalite Happisburgh na severovýchode Norfolku.
Simon Lewis zo Školy geografie kráľovnej Márie (Queen Mary's School of Geography) pomáhal skladať geologické puzzle, ktoré obklopujú nález, ktorý urobili ešte v máji 2013. Týka sa prvých známych ľudí na severe Európy. „Mojou úlohou je spracovať sekvenciu nálezov z miesta a prísť na postupnosť vrstiev, ako boli v lokalite naukladané. To môže poskytnúť geologický kontext pre archeologické dôkazy o ľudskej prítomnosti na mieste.“
Dôležitosť nálezov z Happisburghu podčiarkuje skutočnosť, že zachovaných odtlačkov ľudských nôh je ako šafranu. A iba odtlačky v Laetoli v Tanzánii s vekom okolo 3,5 milióna rokov a v lokalite Ileret a Koobi v Keni s 1,5 miliónom rokov sú staršie.
Pritom na ojedinelý nález prišli vedci až po dvoch týždňoch výskumu v oblasti. „Najprv sme si nevedomovali, čo vidíme,“ vysvetľuje Nick Ashton z Britského múzea, „až keď sme odstránili nánosy piesku a morskej vody, bolo jasné, že jamy v zemi kopírujú tvar ľudskej nohy.“ Objavy vedcom poodhaľujú migráciu prehistorických ľudí pred státisícami rokov, keď bola Veľká Británia súčasťou európskeho kontinentu.
Viac sa o výsledkoch bádania v Happisburghu môžete dozvedieť na novej výstave v britskom Múzeu histórie prírody Milión rokov príbehu človeka (One Million Years of the Human Story) od 12. februára.
Zdroj: sciencedaily.com