Oxfordský profesor Charles Spence vypracoval štúdiu, ktorá hovorí, že existuje spojenie medzi druhom hudby a tým, ako si vychutnáme rôzne jedlá. Z jeho zistení napríklad vyplýva, že čínske jedlo podporí piesne Taylor Swift a indickému tandoori pridajú na ostrosti napríklad Arctic Monkeys.
Na výskume v odbore "gastrofyziky" spolupracoval Spence so slávnym anglickým kuchárom Hestonom Blumenthalom a bývalým šéfkuchárom reštaurácie El Bulli Ferranom Adriá, píše to britský denník The Times. Vedec a kuchári do svojej štúdie zapojili sedemsto dobrovoľníkov, ktorí si objednali jedlo rôzneho druhu a počúvali pri ňom hudbu šiestich žánrov. Účastníci experimentu potom na stupnici od jednej do desať bodov zaznamenávali, s ktorou hudbou si ktoré jedlo vychutnali najlepšie.
Je logické, že slávna ária Nessun Dorma najlepšie ladí k cestovinám, tvrdí profesor Spence. Avšak spojenie chilli s rokenrolom bolo pomerne prekvapivé. "Zatiaľ sa ešte nikto nezameral na spojenie medzi ostrým jedlom a hudbou," hovorí Spence. "My sme zistili, že ak k nemu pustíme hudbu, ktorá je živšia, dráždivejšia, vzrušivejšie, potom si ľudia korenené jedlo viac vychutnajú."
S hudobným sprievodom Bruca Springsteena a Arctic Monkeys ľudia vnímali jedlo ako o štyri percentá ostrejšie, než keď počúvali jazz v podaní Niny Simone. Tá je však veľmi dobrá k sushi. A Ed Sheeran sa dá púšťať k čínskej alebo thajskej kuchyni. Stravníci by si však mali dať pozor na Justina Biebera alebo Beyoncé, pretože podľa výsledku štúdie "vás Bieber od jedla odradí". A pokiaľ ide o hip hop a r'n'b, u tých sa podstatnejší vplyv na to, ako si ľudia vychutnajú rôzne jedlá, vraj nijako neprejavil.