Vedci dokázali, že ľudia, ktorí majú variant génu dlhovekosti, tzv. KLOTHO, majú aj lepšie schopnosti mozgu ako myslenie, učenie a pamäť bez ohľadu na ich vek, pohlavie, alebo dokonca genetický rizikový faktor pre Alzheimerovu chorobu. Zvýšenie hladiny génu KLOTHO u myší zvýšilo ich inteligenciu, pravdepodobne kvôli zvýšenej pevnosti spojenia medzi nervovými bunkami v mozgu.
„To by mohlo byť významným krokom k pomoci miliónom ľudí na celom svete, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou a inými formami demencie, " povedal Dena Dubal, odborný asistent neurológie na University of California San Francisco a hlavný autor štúdie publikovanej v časopise Cell Reports. „Ak by sme mohli zvýšiť schopnosť mozgu fungovať, mohli by sme byť schopní čeliť demencii.“
Tým, že ľudia žijú dlhšie, účinky starnutia mozgu budú čoraz väčším zdravotným problémom. To platí najmä pre demenciu, kolekciu mozgových porúch, ktoré môžu spôsobiť problémy s pamäťou, zníženie jazykových zručností a ďalšie príznaky. Odhaduje sa, že počet prípadov demencie na celom svete sa každých 20 rokov zdvojnásobuje - z 35,6 milióna ľudí v 2010 na 65 700 000 v roku 2030 a odhadovaných 115,4 milióna v roku 2050. Potreba vhodnej liečby je preto čoraz nástojčivejšia.
Klotho je meno gréckej bohyne osudu, ktorá „točí niť života“. Ľudia, ktorí majú jednu kópiu variantu génu KLOTHO, tzv. KL - VS, majú tendenciu žiť dlhšie a majú nižšie šance na mŕtvicu. Odborníci testovali rad kognitívnych schopností vrátane učenia, pamäte a pozornosti u vyše 700 ľudí nad 50 rokov.
Zdroj: sciencedaily.com