Infarkt Pri infarkte sa množstvo krvi vtekajúcej do srdcového svalu výrazne obmedzí alebo dokonca až zastaví. Môže to spôsobiť tepna upchatá krvnou zrazeninou, alebo keď sa kŕčovito stiahne. Ak sa prívod krvi a kyslíka preruší na dlhšie ako na pár minút, bunky srdcového svalu sa trvalo poškodia a začnú odumierať. Niektoré srdcové príhody vznikajú veľmi dramaticky – sú náhle a prudké, človek pri nich lapá po dychu, s rukou pritisnutou na srdce padá na zem. Oveľa častejšie sa však infarkt začína pomaly, nevýraznou bolesťou či nevoľnosťou. K príznakom patrí nepríjemný pocit v oblasti hrudníka, ktorý trvá viac minút. Možno ho pociťovať ako nepríjemný tlak, zvieranie, pálenie, tupú bolesť na hrudi alebo pocit plnosti. Bolesti či nepríjemný pocit môžu však vyžarovať aj do hornej polovice tela, najčastejšie do ľavej ruky, do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka. Ďalším varovaním je skrátenie dychu alebo dýchavičnosť, priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie. Ženy pri infarkte vo všeobecnosti častejšie ako muži pociťujú bolesť alebo nepríjemný tlak v hrudi. Majú aj častejšiu skúsenosť než muži s niektorými ďalšími bežnými symptómami, čiastočným skrátením dychu, žalúdočnou nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou chrbta alebo čeľuste. Na druhej strane ženy s výraznou nadváhou, alebo obezitou, nezriedka nemajú žiadnu bolesť, skôr menšiu nevoľnosť, takže vôbec lekársku pomoc nevyhľadávajú. Ďalšou skupinou chorých sú osoby s cukrovkou, ktoré pri akútnom infarkte myokardu nemusia pociťovať žiadne varovné signály (v dôsledku poškodenia nervových zakončení). Čo robiť? Základom je čím skôr privolať pomoc zdravotníkov. Ak ste s niekým, kto má pravdepodobne príznaky infarktu, očakávajte, že bude situáciu zľahčovať – odmietanie je bežné. Neakceptujte „pokazený žalúdok“ a zavolajte záchranku.Flickr
StoryEditor

Toto sú choroby, na ktoré najčastejšie umierajú Slováci. A príznaky, ako ich spoznať

23.04.2016, 00:00
Autor:
apnapn

Klasik by povedal, že nás to raz všetkých čaká. Čo má však na Slovensku na svedomí najviac životov? Čomu by sa dalo zabrániť a ako sme na tom v porovnaní s Európou? Aj na tieto otázky sme spolu so slovenskými lekárskymi špičkami hľadali odpoveď.

Na Slovensku zomrie ročne vyše päťdesiattisíc ľudí. Z toho vyše pätina predčasne. Podľa správy o zdravotnom stave obyvateľstva SR za roky 2012 – 2014 za viac ako sedemdesiatimi percentami  nájdeme dve hlavné príčiny – choroby obehovej sústavy a nádory.

Na prvom mieste sa nachádzajú choroby obehovej sústavy, na ktoré za rok 2014 zomrelo 22 893 Slovákov, za nimi nasledujú nádory, ktoré majú na svedomí 13 643 ľudí. S veľkým odstupom sú na tretej priečke úrazy (3162 slovenských obetí), choroby tráviacej sústavy (2893 ľudí) a choroby dýchacej sústavy (2733 Slovákov). 

Prečítajte si, ako spoznať príznaky najčastejších smrteľných ochorení Slovákov.

01 - Modified: 2024-04-25 08:08:08 - Feat.: - Title: Cvičiť ráno, alebo večer? Pri obezite hrá načasovanie rolu, hovoria odborníci. Pomôžeme ti nakopnúť tvoje zdravie 02 - Modified: 2024-04-24 09:00:00 - Feat.: - Title: 11-ročné dievča objavilo milióny rokov starú fosíliu. Vedci sa domnievajú, že patrí najväčšiemu plazovi, aký kedy obýval planétu 03 - Modified: 2024-04-23 12:30:00 - Feat.: - Title: Konečne vieme, čo sa nachádza vo vnútri Mesiaca. Pomôže nám to lepšie pochopiť históriu celej slnečnej sústavy 04 - Modified: 2024-04-23 07:50:30 - Feat.: - Title: Vedci omylom spôsobili, že myši narástol ďalší pár nôh namiesto genitálií. Skúmali rastový gén 05 - Modified: 2024-04-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako uhasiť skryté zápaly v tele. Ktoré choroby spúšťajú?
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
01. máj 2024 17:37