List odcudzený z knižnice Biblioteca Riccardiana vo Florencii, v ktorom Krištof Kolumbus oznamuje svoje objavenie Nového sveta, sa našiel v americkej Kongresovej knižnici. Spojené štáty dnes tento dokument vrátili Taliansku, informovali dnes talianske médiá.
List "výnimočnej historickej a archívnej hodnoty" je datovaný rokom 1493, teda rok po tom, ako sa Kolumbus prvýkrát vylodil na súčasných Bahamách.
Osemstranový list je adresovaný španielskej kráľovej Izabele a kráľovi Ferdinandovi. Kolumbus na ôsmich stranách opisuje objavenie nového kontinentu, jeho obyvateľov, flóru i faunu.
Podľa talianskej polície, ktorá má na starosti aj kultúrne dedičstvo, má list hodnotu milión eur, ale na aukcii v USA bol v roku 1992 predaný pod cenu - za 400.000 dolárov. Neskôr list neznámy darca venoval Kongresovej knižnici.
Americkí predstavitelia dnes v Ríme uviedli, že posledný majiteľ i Kongresová knižnica vlastnili list v dobrej viere, že bol získaný legálne.
Agentúra DPA uviedla, že trvalo celé roky, kým sa prišlo na to, že originál listu z florentskej knižnice zmizol. Páchateľ krádeže ho totiž nahradil veľmi vydarenou kópiou. Iný sfalšovaný list sa našiel aj v inej rímskej knižnici.
Riaditeľ Riccardiany Fulvio Stacchetti dnes na tlačovej konferencii v Ríme uviedol, že originál listu bol nahradený falzifikátom v rokoch 1950-51, keď Riccardiana list zapožičala národnej knižnici v Ríme.
Stacchetti uviedol, že to bola jediná príležitosť, keď mohlo dôjsť k zámene, lebo dokument bol vždy v čitárni pod dozorom. Na to, že verzia listu v Riccardiane je falzifikát, sa prišlo porovnaním s inými odpismi.
Tento list je totiž jedným z asi 30 autentických odpisov Kolumbovho listu, známych ako Plannck II.
Pri vyšetrovaní prípadu talianski karabinieri veľmi tesne spolupracovali s americkými kolegami. Vyšetrovanie sa začalo v roku 2012 a ešte stále trvá, informovali na tlačovej konferencii taliansky minister kultúry Dario Franceschini a americký veľvyslanec v Taliansku John R. Phillips.
Kolumbus sa plavil pod vlajkou španielskej koruny a je tradične považovaný za prvého človeka zo Západu, ktorý nadviazal kontakt s pôvodnými obyvateľmi objaveného kontinentu. Existujú však dôkazy, že v stredoveku ho predbehli severskí námorníci.