StoryEditor

Písanie správ mätie náš mozog a mení jeho rytmus, tvrdia vedci

30.06.2016, 00:00
Autor:
mabmab

Aj keď sa to nezdá, písanie esemesiek mení rytmus nášho mozgu. Áno, aj táto časť centrálneho nervového systému stavovcov má rytmus a my ho nechcene ovplyvňujeme, píše portál dailymail.co.uk.

Podľa novej štúdie, posielanie sms správ či používanie tabletov a iPadov môže meniť rytmus mozgových vĺn určitej osoby a vytvára jedinečný „sms rytmus“, ktorý vedci nikdy predtým nespozorovali. Výskumníci tvrdia, že zmeny môžu byť pripísané malým obrazovkám, ktoré si vyžadujú viac sústredenosti a argumentujú tým, že tieto poznatky poskytujú odpovede na to, prečo by ľudia nemali esemeskovať za volantom.

Štúdiu viedol výskumník William Tatum z Mayo Clinic a sledovali mozgové vlny 129 pacientov s a bez epilepsie. Monitorovali ich mozgové vlny 16 mesiacov a využívali na to elektroencefalogram (vyšetrenie EEG) a video záznam. V jednom prípade z piatich pri používaní mobilu na esemeskovanie detekovali vedci nikdy predtým nepopísaný „textový rytmus“. Účastníkov výskumu požiadali, aby vykonávali rôzne činnosti, vrátane písania správ, telefonovania či klepkania prstami. Rovnako sa zameriavali aj na testovanie pozornosti a kognitívne funkcie.

Zo všetkých aktivít len písanie správy vytvorilo spomínaný mozgový rytmus. Podľa vedcov doteraz nebolo prepojenie medzi týmto a demografiou vrátane veku, pohlavia, typom epilepsie, prítomnosti mozgovej lézie alebo MRI či iktálneho EEG. „Veríme, že je tento nový rytmus objektívnym metrickým údajom schopnosti mozgu spracovať neverbálne informácie počas využívania elektronických zariadení a je silne prepojený so široko distribuovanými sieťami a rozšírený o pozornosť a emócie,“ vysvetlil Tatum.

Textový rytmus spozorovali, keď účastníci používali iPady a mobily. Výskumníci tvrdia, že príčinou môže byť aj malý displej. Podľa vyjadrení tímu má toto zistenie viacero dôsledkov a vzniká tým niekoľko scenárov, vrátane prepojenia mozgu a počítača počas napr. hrania hier. Čo je najdôležitejšie, vedci hovoria, že štúdia tak prináša viac svetla do debát o nebezpečenstve medzi písaním správ a šoférovaním.

„Neexistuje biologický dôvod, prečo by ľudia nemohli písať a šoférovať zároveň. Písanie správ však ovplyvňuje a mení mozgové vlny,“ povedal Tatum, ktorý je profesorom neurológie a riaditeľom monitorovacej epileptickej jednotky v centre Mayo Clinic. „Naďalej však potrebujeme viac výskumov na túto tému,“ pokračoval, „ale začali sme rozpletať odpovede zamerané na mozog a jeho prepojenie s počítačovými zariadeniami,“ dodal.

Čo štúdia zistila?
Vedci objavili unikátny „textový rytmus“, ktorý nebol nikdy predtým opísaný.

Prišli na to vďaka sledovaniu 129 pacientov. Tento rytmus mal jeden z piatich sledovaných ľudí počas 16 mesiacov.

Výskumníci tvrdia, demografia nebola rozhodujúca.

Podľa tímu majú zistenia vplyv na mozog a jeho spoluprácu s počítačom, hranie hier a šoférovanie.

01 - Modified: 2022-11-26 08:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Hermafroditná ryba ako z hororu či slepý úhor so želatínovou kožou. Vedci objavili bizarné tvory na dne oceánu 02 - Modified: 2022-11-09 23:00:00 - Feat.: - Title: 7 spôsobov, ako udržať svoj mozog mladý čo najdlhšie 03 - Modified: 2022-11-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Antibiotikum budúcnosti: Veľmi nádejný liek je z cesnaku, hovorí profesor Štěpánek 04 - Modified: 2022-11-03 14:06:02 - Feat.: - Title: Slovensko chce zvýšiť financovanie výskumu a vývoja, teraz patrí na chvost Únie 05 - Modified: 2022-10-26 17:03:01 - Feat.: - Title: Takmer každý človek na Slovensku očakáva od firiem aktivity nad rámec zákona. Nemajú iba tvoriť zisk
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
26. november 2022 23:35