Aj keď sa to nezdá, písanie esemesiek mení rytmus nášho mozgu. Áno, aj táto časť centrálneho nervového systému stavovcov má rytmus a my ho nechcene ovplyvňujeme, píše portál dailymail.co.uk.
Štúdiu viedol výskumník William Tatum z Mayo Clinic a sledovali mozgové vlny 129 pacientov s a bez epilepsie. Monitorovali ich mozgové vlny 16 mesiacov a využívali na to elektroencefalogram (vyšetrenie EEG) a video záznam. V jednom prípade z piatich pri používaní mobilu na esemeskovanie detekovali vedci nikdy predtým nepopísaný „textový rytmus“. Účastníkov výskumu požiadali, aby vykonávali rôzne činnosti, vrátane písania správ, telefonovania či klepkania prstami. Rovnako sa zameriavali aj na testovanie pozornosti a kognitívne funkcie.
Textový rytmus spozorovali, keď účastníci používali iPady a mobily. Výskumníci tvrdia, že príčinou môže byť aj malý displej. Podľa vyjadrení tímu má toto zistenie viacero dôsledkov a vzniká tým niekoľko scenárov, vrátane prepojenia mozgu a počítača počas napr. hrania hier. Čo je najdôležitejšie, vedci hovoria, že štúdia tak prináša viac svetla do debát o nebezpečenstve medzi písaním správ a šoférovaním.
„Neexistuje biologický dôvod, prečo by ľudia nemohli písať a šoférovať zároveň. Písanie správ však ovplyvňuje a mení mozgové vlny,“ povedal Tatum, ktorý je profesorom neurológie a riaditeľom monitorovacej epileptickej jednotky v centre Mayo Clinic. „Naďalej však potrebujeme viac výskumov na túto tému,“ pokračoval, „ale začali sme rozpletať odpovede zamerané na mozog a jeho prepojenie s počítačovými zariadeniami,“ dodal.
Čo štúdia zistila?
Vedci objavili unikátny „textový rytmus“, ktorý nebol nikdy predtým opísaný.
Prišli na to vďaka sledovaniu 129 pacientov. Tento rytmus mal jeden z piatich sledovaných ľudí počas 16 mesiacov.
Výskumníci tvrdia, demografia nebola rozhodujúca.
Podľa tímu majú zistenia vplyv na mozog a jeho spoluprácu s počítačom, hranie hier a šoférovanie.