StoryEditor

Obrovský krok vo vede. Robotická raja dláždi cestu k umelému srdcu

13.07.2016, 00:00

Ani zviera, ani stroj. Má len 16 milimetrov, naviguje sa podľa svetla a raz by mohla technológia, ktorú využíva, zachraňovať životy. Robotická raja, ktorá sa narodila v laboratóriu na Harvardovej univerzite, má telo vytvorené zo zlata, z gumy a zo srdcových buniek potkana. Znamená obrovský krok vo vývoji umelých tvorov, ale aj malý, no dôležitý krok, ktorý by mohol viesť k vzniku prvého umelého srdca.

Sláva z akvária
Stačí záblesk modrého svetla a cez 200-tisíc geneticky upravených buniek z potkanieho srdca prebehne impulz, ktorý mávne plochými a priehľadnými miniplutvami smerom dole. Časť energie z pohybu sa uchová v zlatej kostre a následne slúži na to, aby vytlačila plutvy opäť hore. Dokonalý plynulý pohyb, aký vidíme v exotických akváriách. Táto malá raja váži len 10 gramov a okrem kovu a umelých látok ju tvoria bunky so srdcového svalu potkana, kardiomyocyty. Tie boli upravené, aby reagovali na modré svetlo a jeho intenzitu, a tak umožnili pohyb. Keďže obsahuje organické bunky, test v plávaní musela raja podstúpiť v teplom roztoku vody, soli a glukózy.


Science magazine

Vedecká novinka medzinárodného tímu vedcov sa na prvý pohľad možno zdá ako komplikovaná zábavka. V skutočnosti však otvára dvere budúcnosti biohybridných robotov, ako napríklad syntetických živočíchov. Biológia má v oblasti robotiky výhodu, keďže organické svalové bunky sú energeticky efektívnejšie ako syntetické a sú tiež programovateľné. Naopak, majú aj svoje nevýhody, a to väčšiu citlivosť a zraniteľnosť a napokon, samozrejme, smrteľnosť.

Budúcnosť v medicíne
Čo je dôležitejšie, skúmanie a využívanie buniek srdca by mohlo viesť k vytvoreniu umelého ľudského srdca. „Takmer všetky vodné živočíchy majú svaly schopné presúvať tekutinu. Aby sme pokročili v našom výskume srdca, začali sme sa zameriavať na vodné živočíchy a na to, že predstavujú akési svalové pumpy,“ povedal Kit Parker, vedúci výskumného tímu tohto projektu. Parker prišiel na nápad biohybridnej raje počas návštevy akvária so svojou dcérou. Tá natiahla ruku do vody za rajou, ktorá sa zľakla a okamžite veľmi elegantne odplávala. „Okamžite mi napadlo, že by som mohol spraviť takýto svalový systém a vyzeralo by to veľmi podobne ako svalová vrstva na srdci,“ vysvetlil Parker.

Vedec a jeho tím už pritom majú na konte svojich syntetických tvorov umelo vytvorenú medúzu, ktorá tiež obsahovala bunky zo srdca a pri elektrickom impulze sa stiahla a tak vyvolala pohyb.

Kým si úspešný projekt raje užíva záujem vo svete, Parker už rozmýšľa o plánoch ďalšieho podobného tvora. „Presúvame sa na ďalšieho. Ale ešte nikomu nepoviem, čo to bude.“

01 - Modified: 2024-11-21 07:00:00 - Feat.: - Title: Dosiahne niekedy priemerná dĺžka života 100 rokov? Odborník v tom má jasno, takto bude vyzerať naša budúcnosť 02 - Modified: 2024-11-19 09:13:11 - Feat.: - Title: Používaš na verejných toaletách sušiče rúk? Chyba. Znepokojivý experiment odhalil následky tohto úkonu 03 - Modified: 2024-11-18 09:00:00 - Feat.: - Title: Ako v The Last of Us, len naopak. Zombie huba z húsenice by mohla zachraňovať ľudské životy 04 - Modified: 2024-11-08 11:00:00 - Feat.: - Title: Táto choroba trápi milióny ľudí na svete a ty môžeš byť medzi nimi. Čo je alexitýmia a ako si všímať jej príznaky? 05 - Modified: 2024-11-06 15:58:18 - Feat.: - Title: Obľubené ovocie čelí vyhynutiu. Nový výtvor vedcov ho však môže zachrániť
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
25. november 2024 02:16