Vedci objavili nového najdlhšie žijúceho stavovca, ktorý pravdepodobne žil až 400 rokov. Výskumnú štúdiu vo štvrtok zverejnil časopis Science, napísala agentúra AP.
Vďaka novej výskumnej technike dospel medzinárodný tím vedcov po skúmaní mŕtveho kusu k záveru, že žralok mohol brázdiť chladné arktické vody bezmála 400 rokov. Experti skúmali aj vek ďalších 28 uhynutých samíc tohto druhu a zistili, že najmenej osem z nich žilo viac ako 200 rokov.
Žralok grónsky žije v severnej časti Atlantického oceánu a dorastá do dĺžky približne päť metrov. Ide o pomaly sa pohybujúci druh žraloka, o ktorom si vedci už v minulosti mysleli, že sa dožíva veľmi vysokého veku.
Vek žralokov určovali pomocou rádiokarbónového datovania šošoviek zložených zo špeciálneho materiálu obsahujúceho proteíny, ktoré sú metabolicky inertné.
"To znamená, že po tom, ako sa tieto proteíny v tele syntetizujú, sa už neobnovujú. Takže sme mohli izolovať tkanivo, ktoré vzniklo, keď bol žralok ešte mláďa, a následne určiť jeho vek," vysvetlil Julius Nielsen z Kodaňskej univerzity.
Z toho vyplýva, že tieto žraloky narastú iba o centimeter za rok, pričom vedci predpokladajú, že pohlavne zrelé sú až po dosiahnutí dĺžky štyri metre, keď už majú približne 150 rokov.
Najstarší zo vzoriek mohol podľa kodaňského biológa Julia Nielsena žiť až 392 rokov. Problém však spočíva v tom, že chybová hranica je vzhľadom na technické nedokonalosti testu plus mínus 120 rokov.
Znamená to, že jedinec sa zrejme narodil medzi rokmi 1500 a 1740 s tým, že najpravdepodobnejším dátumom je rok 1620.
Doteraz bola za najdlhšie žijúceho stavovca považovaná veľryba grónska, ktorá uhynula vo veku 211 rokov.