Americkým a izraelským vedcom sa podarilo vďaka technike počítačovej tomografie prečítať text z pergamenového zvitku, ktorý bol pred mnohými storočiami vystavený ohňu, takže ho pre jeho krehkosť nebolo možné rozvinúť.
Obhorený zvitok objavili v klenutí synagógy starobylej židovskej komunity v blízkosti Mŕtveho mora už v roku 1970, ale zostal zvinutý. Poškodil ho požiar, pri ktorom bola synagóga niekedy okolo roku 600 zničená.
O úspechu odborníkov z Jeruzalema a univerzity v Kentucky informoval časopis Science Advances. "Nielenže sme dokázali rozoznať písmo, ale bolo aj čitateľné. Zajasali sme," poznamenal William Seales, ktorý pracuje na katedre počítačovej vedy na univerzite v Kentucky.
Podľa Sealesa je zvitok najstarším nájdeným hebrejským textom patriacim k piatim prvým knihám biblie - Pentateuchu. Na 100 percent sa zhoduje s verziou knihy Levitikus používanej po stáročia, povedal Emmanuel Tov z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.
Vedcom sa podľa BBC vôbec prvýkrát podarilo prečítať tak starý dokument bez toho, aby ho fyzicky roztvorili. "Veľmi nás prekvapila kvalita tých snímok. Väčšina toho textu je rovnako čitateľná alebo skoro tak čitateľná ako zvitky od Mŕtveho mora, ktoré sa našli neporušené," povedal Michael Segal z Hebrejskej univerzity.
Doteraz najstarším dochovaným fragmentom biblického textu bol nález zvitku z 8. storočia.