Mesiac sa astronomickými procesmi v pondelok 14. novembra dostane extrémne blízko k Zemi a tak bude pôsobiť vizuálne omnoho väčší, pričom naposledy sa v takejto blízkosti nachádzal pred 68 rokmi, 14. novembra v roku 1948.
Pozrite si fotografie obrovského Mesiaca z iných častí našej planéty:
Mesiac sa dnes z nášho pohľadu zároveň stane až o 14 percent rozľahlejším a o 30 percent jasnejším než býva inokedy. Ďalšia príležitosť vidieť ho v tejto podobe príde až 25. novembra 2034, informuje NASA.
A kedy bude toto nebeské divadlo najlepšie sledovať? Máme šťastie, lebo výnimočný mesiac budeme na našom území môcť naplno obdivovať kedykoľvek si v noci zmyslíme.
"Bude krásna arktická noc, a dobrá viditeľnosť bude prakticky po celý čas. Samozrejme, čím hlbšie v noci, tým lepšie a ideálne ďalej od Bratislavy, aby to nenarúšal svetelný smog," odporučil pre Hospodárske noviny slovenský meteorológ Peter Jurčovič.
Niektoré splny sú zo Zeme zdanlivo väčšie preto, že Mesiac obieha okolo Zeme po mierne elipsovej dráhe a keď je k Zemi bližšie (jav sa nazýva "prízemie") a zároveň čím dlhšie je v tejto pozícií v období splnu, tým väčší ho na oblohe vidíme.
Splnom v čase, keď je mesiac na "prízemí", hovoríme "supersplny" či "supermesiace". A ten dnešný im bude tróniť.