Podľa profesorky Harvard Business School, Amy Cuddyovej, to nie je len o tom, uvádza Time. Vo svojej novej knihe "prítomnosť", psychologička hovorí, že namiesto toho, aby sme hľadali jeden veľký dôkaz ako odhaliť podvod či klamstvo, je lepšie pozrieť sa na nezrovnalosti v komunikačných kanáloch, vrátane mimiky, držania tela a reči.
Klamstvo je namáhavé
"Klamstvo je tvrdá práca," hovorí Cuddyová. "Väčšina z nás zažíva psychickú vinu, kvôli tomu, že sa snažíme pravdivý príbeh potlačiť. My jednoducho nemáme intelektuálny potenciál na to, aby sme klamstvo zvládli bez toho, aby nám niečo 'uniklo'."
Ako odhaliť klamára
Najlepší spôsob, ako zachytiť tieto "úniky" je pozrieť sa na rozdiely medzi tým, čo ľudia hovoria a čo robia. Protichodné pocity, ktoré vyjadruje striedanie šťastných tónov s nepokojným výrazom tváre, môže byť obzvlášť výrečné.
Bohužiaľ, ľudia všeobecne dosť ťažko spozorujú lži. Úspešne identifikovať lži sa nám podarí len o trochu častejšie, ako keď ich jednoducho uhádneme. Problém je, že väčšina z nás sa príliš sústredí na obsah toho, čo ľudia hovoria, a nie dosť na to čo prebieha medzi tým.
Zistilo sa, že ľudia s rečovou vadou skôr odhalia klamára, a to kvôli tomu, že sa natoľko nesústredia na to, čo človek hovorí, ale ako. Jednoduchšie povedané, nenechajú sa rozptýliť slovami.
"Keď vedome hľadáme známky podvodného konania alebo pravdy, venujeme príliš veľa pozornosti slovám a nie dosť neverbálnym stránkam" hovorí Cuddyová. "Pravda sa prejaví jasnejšie prostredníctvom akcie a nie slovami," dodáva na záver.