"Väčšina ľudí si neuvedomuje, že alkohol je rizikovým faktorom nádorov pažeráka a hrubého čreva," uviedla profesorka Helena Cortez-Pintoová z Lisabonu. Skupina odborníkov analyzovala dáta publikované Svetovou zdravotníckou organizáciou, píše Idnes.cz.
Európania sa umiestnili na prvej priečke rebríčka, čo sa pitia alkoholických nápojov týka. V priemere vypijú približne 11,2 litrov čistého alkoholu za rok, čo vychádza približne na dva poháre denne, informovala agentúra Bloomberg.
"Pohárikom" sa pritom rozumie buď malé pivo alebo 1,5 dcl vína či pohárik tvrdého alkoholu (40 ml). Američania toho vypijú o 20 percent menej, Afričania dokonca len polovicu. Experti uviedli, že každý piaty Európan starší ako 15 rokov je ťažký alkoholik - skonzumuje viac ako štyri "drinky" minimálne raz týždenne.
Kráľmi spotreby alkoholu sú Litovci. Každý z nich vypije 18,2 litrov čistého alkoholu ročne. Litovská vláda kvôli znepokojujúcim výsledkom nedávno schválila rozsiahle reformy zákonov, ktoré sa týkajú požívania alkoholu. V krajine bude od 1. januára platiť zákaz reklamy na alkohol a minimálny vek legálne konzumácia alkoholu sa zvýši z 18 na 20 rokov.
Zákaz alkoholu nepomôže
Sedemnásťročná Litovka Egle Leskauskaite si bude musieť počkať až do roku 2020. Už teraz je ale dievča toho názoru, že posunutie hranice iba zvýši atraktívnosť alkoholu pre mladých. "Litovcom toto nepomôže k tomu, aby prestali piť. Je to akurát otravné. Ak ľudia budú chcieť, nájdu si aj iný spôsob, ako si alkohol obstarať".
Americká onkologická spoločnosť na svojich webových stránkach uvádza, že už aj obmedzenie alkoholu na maximálne dva poháre denne u mužov a jeden u žien, zlepší zdravotný stav. Zníži sa hlavne riziko ochorenia rakoviny hrubého čreva.
Takmer jednu štvrtinu úmrtí na gastrointestinálnych ochorení možno pripísať za vinu príjmu alkoholu, uvádza správa Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2014. Tá tiež uvádza, že očakáva nárast prípadov ochorenia rakoviny zo 14 miliónov ľudí v roku 2012 na 22 miliónov do roku 2030.
Skupina odborníkov sa ďalej domnieva, že vzrastie aj úmrtie na rakovinu - z 8,2 milióna na 13 miliónov. "Alkohol má karcinogénne účinky, ktoré postihujú predovšetkým gastrointestinálny trakt," povedal Richard Gardner, generálny riaditeľ Britskej spoločnosti pre gastroenterológiu. "Ak pijete, je v zásade nemožné vyhnúť sa týmto rizikám," dodal.