StoryEditor

Súd s Rybaničom je neverejný. Požiadala o to Tatra banka

03.08.2017, 09:04
Autor:
TASRTASR
Rybanič čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

V prípade obžalovaného Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Rajtára, bude súd pojednávať za zatvorenými dverami s vylúčením verejnosti.

Uznesením tak rozhodla sudkyňa Okresného súdu (OS) Bratislava V.

Na dnešné pojednávanie sa dostavil obžalovaný Rybanič v sprievode svojej advokátky Evy Mišíkovej a poslanca NR SR Jozefa Rajtára. 

V ďalšom priebehu pojednávania Rybanič odmietol vypovedať. Pre médiá to uviedla Mišíková. "Nakoľko sa necítim byť vinný," zareagoval Rybanič na otázku, z akého dôvodu sa takto rozhodol.

Pojednávanie sprevádza veľký záujem verejnosti a médií. Po pár minútach však sudkyňa verejnosť vylúčila. Z pojednávania vyplynulo, že o to požiadala Tatrabanka.

​„Obdržal som podnet Tatrabanky a pridávam sa k tomuto podnetu, a navrhujem vylúčiť verejnosť, nakoľko ide o predmet bankového tajomstva,“ uviedol prokurátor.

Obžalovaný a jeho advokátka rozhodnutie o vylúčení verejnosti ponechali na úvahu súdu. „Sudkyňa má na to právo na jednej strane, ale zároveň je to vec verejného záujmu a malo by to byť verejné,“ zareagoval Rajtár na rozhodnutie sudkyne.

Na dnešné pojednávanie na 09.00 hod. bol v pozícii svedka a zároveň poškodeného predvolaný aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Na súd sa však nedostavil.

Rybanič čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.

Podľa medializovaných informácií mal Rybanič ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave v júni minulého roka informovala, že obvinený Rybanič sa ku skutku kladenému mu za vinu v prípravnom konaní priznal, svoje konanie oľutoval, popísal podrobnosti jeho priebehu a vysvetlil motív konania.

"Obvinený bol pred vykonaním výsluchu poučený o všetkých svojich právach, obhajcu si nezvolil a do zápisnice svojím podpisom potvrdil, že nebol na neho vyvíjaný fyzický ani psychický nátlak. Sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia nepodal," informovala vlani Krajská prokuratúra v Bratislave.

Obvinený Rybanič v zastúpení advokátky Evy Mišíkovej v stanovisku k podanej obžalobe, naopak, namietal porušenie práva na obhajobu, nezákonnosť dôkazov či nátlak počas výsluchu.

01 - Modified: 2024-02-23 10:19:46 - Feat.: - Title: Slovensko má Rusko žiadať o vyšetrenie smrti Navaľného, navrhuje SaS v parlamente a kritizuje pasivitu vlády 02 - Modified: 2024-02-22 15:05:02 - Feat.: - Title: K zmene štatútu SIS má byť v utorok mimoriadny výbor 03 - Modified: 2024-02-22 12:05:17 - Feat.: - Title: Ide len o zastierací manéver, reaguje SaS na vládne zmeny k zachovaniu premlčacej doby pri znásilnení 04 - Modified: 2024-02-21 17:03:55 - Feat.: - Title: Poliak Tomasz Komenda, obeť justičného omylu, nežije. Po nespravodlivých rokoch vo väzení zomrel na rakovinu 05 - Modified: 2024-02-21 15:16:19 - Feat.: - Title: SaS odsudzuje zrušenie dotačnej výzvy v programe Ľudské práva. Považuje to za bezprecedentné
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. február 2024 22:25