Cyklisti majú od začiatku roka povolenú nízky obsah alkoholu v krvi. Čo však nastane, ako túto hranicu cyklista prekoná?
"Keďže cyklista sa v zmysle zákona o cestnej premávke považuje za vodiča (nemotorového vozidla), postupuje sa v súvislosti s právnou zodpovednosťou za jazdu pod vplyvom alkoholu takisto ako u vodičov motorových vozidiel," vysvetľuje hovorkyňa prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Je tu však jeden zásadný rozdiel. U cyklistu nemôže dôjsť k trestnému činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. A preto nemôže byť pravdou tak často opakovaný mýtus, že opitý cyklista môže prísť o vodičský preukaz.
"Cyklistovi sa nemôže za jazdu pod vplyvom alkoholu uložiť zákaz činnosti vedenia motorových vozidiel ani zadržať vodičský preukaz," hovorí Baloghová s tým, že "spáchanie tohto trestného činu je spojené len s vedením motorového vozidla."
To, či cyklista má vodičský preukaz nie je pre políciu vôbec dôležité. "To, či cyklista je držiteľom vodičského oprávnenia, alebo nie, je z tohto pohľadu nepodstatné. Nie je mu možné zadržať vodičský preukaz," popisuje.
Pod vplyvom alkoholu môže jazdiť cyklista v zastavaných územiach obce, ak množstvo alkoholu nepresiahne 0,24 miligramu na liter vydýchnutého vzduchu. Mimo týchto území je tolerancia nulová.
Ak však cyklisti túto hranicu prekročia, čakajú ich pokuty. "Sankcia za takýto priestupok je v správnom konaní od 150 eur do 800 eur a v blokovom konaní alebo v rozkaznom konaní do 650 eur," upresňuje policajná hovorkyňa.