Rozdelenie Československa bolo z historického pohľadu dobrým krokom, prebehlo priateľským spôsobom a je dôležité, že vzťahy medzi Slovenskom a Českou republikou sú priateľské.
ČTK to povedal známy herec Milan Kňažko, ktorý bol v roku 1992 súčasťou delegácie Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) premiéra Vladimíra Mečiara pri rokovaniach so zástupcami Občianskej demokratickej strany (ODS) o budúcnosti Československa.
"Čas ukázal, že to (rozdelenie) bolo v tej dobe veľmi rozumným krokom. Je to takto lepšie. Všetky dôvody k nedorozumeniam a napätia sú preč. Nikdy neboli také vzťahy (medzi Slovenskom a Českom) ako v súčasnosti a nikdy nebola taká dobrá báza na ich rozvoj. To je najdôležitejšie," povedal ČTK Kňažko, ktorý pred 25 rokmi zastával post ministra medzinárodných vzťahov Slovenska a v závere augusta sa zúčastnil aj rokovania medzi HZDS a ODS, na ktorom sa politické reprezentácie zhodli na vytvorení samostatnej Českej republiky a Slovenskej republiky k 1. januáru 1993.
Blesk z jasného neba
Kňažko ocenil najmä pokojný rozchod obidvoch republík niekdajšej československej federácie, na rozdiel od vývoja v niektorých iných postkomunistických štátoch.
"Toto bol v tom najlepšom zmysle blesk z jasného neba, že je možné na základe priateľskej dohody rozdeliť štát. To sa nestáva často v histórii. Nebol to akt nepriateľstva," uviedol 71-ročný Kňažko, ktorý sa ešte v 90. rokoch rozišiel s HZDS , neskôr bol ministrom kultúry či generálnym riaditeľom súkromnej televízie Joj.
Pozitívna predstava
Kňažko ocenil aj priebeh samotných rokovaní o budúcnosti Československa. "To bolo vedené pozitívnou predstavou, ako dosiahnuť dohodu, ktorá by odstránila vznikajúce napätie a konflikty, ktoré existujú v mnohých zložených štátoch a neustále sa stupňujú, pozrite na Katalánsko a Španielsko, Škótsko a Britániu, Flámov a Valónov," povedal.
Slovenská strana podľa Kňažka vstupovala do rokovaní s predstavou urovnaní vzťahov medzi ČR a Slovenskom. "Väčšina rokovaní bola vedená s úsilím, ako vytvoriť taký systém, ktorý by naplnil predstavu jednej a druhej strany a ktorý by nám umožnil vytvoriť, ako hovorieval aj Václav Havel, takzvanú autentickú federáciu. To, čo bolo za komunizmu, malo k federácii ďaleko. Po roku 1989 federácia síce viacmenej fungovala už bez vedúcej úlohy komunistickej strany, ale základné princípy zostali prakticky nezmenené, "povedal bývalý slovenského minister.
Paritné zastúpenie
Kňažko pripomenul napríklad nízke zastúpenie Slovákov na postoch veľvyslancov Československa či zloženie federálnej vlády, ktorá podľa neho až z dvoch tretín tvorili zástupcovia českej politickej reprezentácie.
"To je až neuveriteľné, že to takto mohlo fungovať a pre mňa je nepredstaviteľné, že to vtedajšie slovenský orgány najvyššej štátnej správy jednoducho akceptovali. Malo byť paritné zastúpenie (vo federálnej vláde) od začiatku," povedal Kňažko, ktorý v roku 2014 neúspešne kandidoval na funkciu prezidenta