Slovenská strana sa pred arbitrážnym súdom vo Viedni ocitla ešte v roku 2015 kvôli nároku Slovenských elektrární. Tí žiadali 700-miliónové odškodné za odobratie práva na prevádzku vodného diela Gabčíkovo. Slovensko v spore zastupoval advokát Radomír Bžán. Viedeň nároky elektrární v júli odmietla. Súd bude aktuálne rozhodovať o výške trov právneho zastúpenia, ktoré má zaplatiť neúspešná strana v spore – taliansky Enel.
1. Prečo skončil spor Slovenska s Enelom a predtým napríklad aj s Achmeou pred Viedenským medzinárodným rozhodcovským centrom?
Zmluvy, z ktorých vznikol spor, mali rozhodcovskú doložku, ktorá tento konkrétny medzinárodný rozhodcovský súd určila. „To znamená, že v zmluve bola stanovená právomoc tohto konkrétneho súdu,“ opisuje dôvody partner kancelárie Taylor Wessing Andrej Leontiev, ktorý spory na viedenskom súde v minulosti rozhodoval ako rozhodca.
Medzi ďalšie známe rozhodcovské súdy na svete patria tribunály v Paríži, Štokholme alebo Washingtone.
2. Je viedenský súd populárny aj medzi slovenskými podnikateľmi?
Viedenské rozhodcovské centrum je inštitúcia, ktorá „administruje“ rozhodcovské konania. Rozhodcovský tribunál potom vznikne vždy na konkrétny prípad, ten rozhoduje podľa procesných pravidiel súdu. Slovenskí podnikatelia podľa Leontieva preferujú rozhodcovské konania vo Viedni hlavne kvôli blízkosti inštitúcií, kvalitným procesným predpisom, prijateľným poplatkom či možnosti vymenovať slovenských právnikov za rozhodcov. „V porovnaní s inými rovnako prestížnymi arbitrážnymi súdmi, ako je parížsky či londýnsky, sme lacnejší. Tým, že sm...
Zostáva vám 85% na dočítanie.