Ukradnú vám firmu a vy nemáte šancu dokázať, že ste to nepodpísali vy – zhŕňa obavy podnikateľov z možnosti prelomiť šifrovanie elektronického podpisu Pavol Konštiak, konateľ firmy Kon-Rad. Tvrdí, že sa cíti naozaj ohrozený.
„Pretože neexistuje legislatíva, ktorá by nejakým spôsobom zabránila alebo vrátila ten proces naspäť,“ dodal. Sfalšovanie elektronického podpisu je takmer nezistiteľné. Ak sa k nemu raz niekto dostane, získa identickú kópiu, ktorou je možné zrealizovať viaceré právne úkony, ako napríklad prepísanie nehnuteľnosti či firmy na niekoho iného. Na to, že elektronický podpis sa dá rozšifrovať na základe verejných údajov, poukázali výskumníci z Masarykovej univerzity.
V normálnych podmienkach by prelomenie trvalo viac ako sto rokov, no v prípade využitia zdieľanej výpočtovej techniky by to mohlo byť iba niekoľko dní.
Advokát Milan Ficek však upozorňuje, že existuje možnosť nápravy. Ak niekto zistí, že jeho elektronický podpis bol zneužitý, môže podať žalobu a žiadať zneplatnenie právneho úkonu, pri ktorom bol podpis sfalšovaný. Pravdou však je, že dosvedčiť zneuž...
Zostáva vám 85% na dočítanie.