Nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam cudzími štátmi má prejsť legislatívnymi zmenami. Iniciuje ich ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí v súčinnosti s príslušnými rezortmi.
Avizoval to šéf rezortu Ivan Korčok (nominant SaS) po štvrtkovom rozhovore s predsedom Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Jánom Mrvom. Informoval hovorca rezortu Juraj Tomaga.
Mrva podľa Korčoka vydá v najbližších dňoch pokyn pre všetky katastrálne úrady, aby od 15. októbra informovali príslušné štátne orgány vrátane rezortu diplomacie, že konajú o vklade vlastníckeho práva ktoréhokoľvek cudzieho štátu k akejkoľvek nehnuteľnosti na území Slovenskej republiky.
Smer chce mimoriadnu schôdzu
Opozičný Smer-SD podá v piatok návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu práve k téme skupovania pôdy na Slovensku. Smer-SD chce, aby vláda povedala, čo ide robiť, aby sa cudzie štáty nedostávali k slovenským pozemkom.
"Viktor Orbán ako silný a skúsený politik chápe, že na Slovensku je bezvládie. Vie, že teraz je čas presadzovať si maďarské záujmy na území Slovenskej republiky," uviedol líder strany Robert Fico.
Vyjadril sa tak k tomu, že Maďarsko chce kúpiť pôdu na Slovensku. "Vidíme fond v objeme 400 miliónov eur na maďarskej strane," pokračoval. Ten by mal byť podľa neho na skupovanie poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.
Korčok diskutoval so Szijjártóm
Na nadobúdanie vlastníctva poľnohospodárskej pôdy a nehnuteľností minister Korčok upozornil počas tohtotýždňovej návštevy maďarského šéfa diplomacie Pétera Szijjártóa v Bratislave.
Jednou z požiadaviek podľa Korčoka bolo, aby Maďarsko vo všeobecnosti svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko alebo ich tu priamo realizuje, robilo tak, ako je to obvyklé v medzinárodných vzťahoch medzi suverénnymi krajinami. Malo by tak byť po konzultácii a so súhlasom príslušných inštitúcií Slovenskej republiky. "Máme na toto všetko dávno vytvorené mechanizmy a komisie na základe Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci z roku 1995," konštatoval Korčok.
Zároveň komentoval, že nezatvára oči ani na južnom Slovensku, kde si ako Maďari, tak aj Slováci želajú lepšiu infraštruktúru a viac financií na mnohé oblasti. "Aj v otázke podpôr však treba rešpektovať pravidlá - máme o tom dohodu z roku 2004 v oblasti školstva a kultúry, za ktorou stojíme. Podpory musia byť transparentné a udeľovať sa len podľa dohodnutých pravidiel," dodal Korčok.