HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Hlina plánuje zhltnúť mikrostranu a zmeniť názov KDH

07.11.2017, 18:00
Šéf kresťanských demokratov podniká tieto kroky, lebo zaznamenal ambíciu ukradnúť značku.

Kresťanskodemokratické hnutie čaká po formálnej stránke malá revolúcia. Jeho súčasný šéf Alojz Hlina totiž plánuje pohltenie mikrostrany a následne aj úpravu názvu, ktorý je rovnaký od založenia v roku 1990. Dôvodom je ochrana slovného spojenia „kresťanskí demokrati“.

Ochrana značky

Hlina podniká tieto kroky, lebo zaznamenal ambíciu značku ukradnúť. Nepovedal však, kto to chcel urobiť. Koncom septembra tak šéf KDH premenoval svoju stranu Občania, ktorú založil, na Kresťanskí demokrati.

Hlina v májovom rozhovore pre HN: Kaliňákovu funkciu by som zvládol.

„Aby sme ten proces zastavili, museli sme urobiť takéto opatrenie. Teraz je v zmysle zákona tento názov blokovaný,“ hovorí Hlina a konštatuje, že keby taký krok neurobili, KDH by to poškodilo. Faktom je, že v médiách sa často nepoužíva celý názov Kresťanskodemokratické hnutie, ale novinári si ho skracujú na kresťanských demokratov.

Druhou fázou bude doplnenie názvu, ktoré prebehne zlúčením KDH s Hlinovou starou stranou. Spojenie aj zmenu názvu však musí odobriť snem strany. Pokiaľ by sa tak stalo, nový názov by mohol znieť KDH-Kresťanskí demokrati. Napriek tomu, že Hlinu ešte čaká hlasovanie najvyššieho orgánu strany, predseda kresťanských demokratov je optimista.

„Doplnenie v tomto zmysle nielen, že nenarazilo na odpor, ale práve naopak, stretáva sa s pozitívnou reakciou,“ dodáva Hlina. Kedy KDH mohlo definitívne doplniť svoj názov Hlina neprezradil.

Názov bol voľný

Názov „Kresťanskí demokrati“ doteraz nebol zaregistrovaný, čo znamenalo, že keby niekto ešte pred Hlinovým krokom ohlásil ministerstvu vnútra, že jeho prípravný výbor ide zbierať podpisy na založenie strany s názvom Kresťanskí demokrati, najbližšieho pol roka by takéto meno nemohol použiť nikto iný.

A ak by napokon podpisy aj vyzbieral a založil stranu, názov by bol definitívne obsadený. Rovnako tak aj v prípade, keby niekto premenoval už existujúcu stranu.

01 - Modified: 2023-10-01 10:14:35 - Feat.: - Title: Strany vyjadrili svoje postoje: Pellegrini si vie spoluprácu s KDH predstaviť, SaS deklaruje podporu PS 02 - Modified: 2023-10-01 09:37:20 - Feat.: - Title: Majerský pripustil zmenu odmietavého postoja KDH k Smeru. Rozhodne sa čoskoro 03 - Modified: 2023-10-01 02:30:45 - Feat.: - Title: Majerský na tlačovke naznačil možnú spoluprácu so Smerom a Hlasom. Chválil ich starostov v regiónoch 04 - Modified: 2023-09-30 19:03:35 - Feat.: - Title: Voľby 2023: KDH (vysielame naživo zo štábu) 05 - Modified: 2023-09-26 15:30:00 - Feat.: - Title: Tipéri majú jasného top favorita, progresívcom príliš neveria. Ako by dopadli voľby podľa stávok?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 13:36