StoryEditor

Ľudia musia vo voľbách zvýšiť kvalitu demokracie, tvrdí Budaj

19.11.2017, 13:01
Autor:
TASRTASR
Poslanec NR SR Peter Osuský (SaS) doplnil, že v novembri 1989 sme slobodu dostali veľmi lacno a bez boja.

Ľudia si uvedomili, že naozaj sa musia znova zaangažovať vo voľbách, aby sa zvýšila kvalita demokracie. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda strany Zmena zdola Ján Budaj (klub OĽaNO).

V istom zmysle sme znovu v takej emócii, že by bola potrebná zásadnejšia zmena. Tá prvá vlna si vydobyla slobodu v roku 1989, v roku 1998 sme naozaj potvrdili, že ideme do Európskej únie, ideme do NATO. A teraz cítim, že sa začína tretia vlna tej zmeny, kedy si ľudia uvedomili, že naozaj sa musia znovu zaangažovať v regionálnych voľbách, komunálnych voľbách, potom budú eurovoľby, aby naozaj sa zvýšila kvalita demokracie,“ povedal Budaj v súvislosti s Novembrom '89 a vývoji na Slovensku po tomto roku.

Poslanec NR SR Peter Osuský (SaS) doplnil, že v novembri 1989 sme slobodu dostali veľmi lacno a bez boja a „tú zodpovednosť sa nám zrejme, keď sa pozrieme na to štvrťstoročie, nie úplne podarilo nadobudnúť.“

Máme stále taký nejaký pocit, že to tí hore robia tak, alebo onak. Ale zabúdame, že štvrťstoročie sme zodpovední za tých hore tým, že ich volíme. Že ich volíme v tajných, demokratických voľbách a to, čo si zvolíme, je naším obrazom. A nesieme za to stopercentnú nedeliteľnú zodpovednosť,“ skonštatoval. Uviedol, že ľud si zvolil Jána Slotu či Vladimíra Mečiara.

K udalostiam Novembra '89 ešte okrem iného dodal, že „dnes v diskusiách všade počúvam, ako sme štrngali kľúčmi, kľúčom štrngalo desať percent obyvateľstva, tí ostatní čučali doma a čakali, ako sa to vyvŕbi".

Podľa poslanca NR SR a člena Predsedníctva strany Smer-SD Miroslava Číža sú sloboda a demokracia základné hodnoty pre človeka v rámci jeho sociálneho života, „takže pripomínať si ich, má veľký význam".

Čo sa týka vývoja na Slovensku po roku 1989 uviedol, že „nepochybne sa toho zmenilo veľa u nás, ale aj vo svete. Už dnes aj západná Európa je v inej situácii a samozrejme aj u nás začíname cítiť to, že aj nový typ systému sociálno-ekonomického, ktorý tu začal fungovať, prirodzene tiež generuje problémy".

Poslanec NR SR a podpredseda strany SNS Anton Hrnko zdôraznil zodpovednosť ako hodnotu. „Predovšetkým treba vidieť, že november bola svojím spôsobom revolúcia, bola to radikálna zmena politických, sociálno-ekonomických i vzťahových otázok. V roku 1990 sme začínali budovať novú spoločnosť, ktorá bude založená na princípoch demokracie, právnom štáte, slobodnej voľby a, samozrejme, toto všetko nemôže byť bez zodpovednosti. A myslím si, že tá zodpovednosť je najviac to, čo nám chýba, pretože mnohí ľudia sa správajú nezodpovedne,“ dodal.

01 - Modified: 2023-03-29 20:12:04 - Feat.: - Title: Demokraciu musíme v čase krízy brániť a posilňovať, tvrdí Čaputová. Spomenula hrozby a ruskú agresiu 02 - Modified: 2023-03-29 18:56:56 - Feat.: - Title: Karty sa obracajú - svet sa viac prikláňa k demokracii, povedal Biden. Vyčlenil 690 miliónov na jej podporu 03 - Modified: 2023-03-25 08:54:50 - Feat.: - Title: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie, tvrdí Heger 04 - Modified: 2023-03-03 14:19:00 - Feat.: - Title: Novú výzvu na obnovu rodinných domov chceme spustiť 10. marca, upozornil Budaj 05 - Modified: 2023-02-20 10:13:58 - Feat.: - Title: Milanová: Demokracia potrebuje slobodné médiá
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2023 04:14