Absurdný príbeh šéfa úradu, ktorý neexistuje, pokračuje. Úrad pre štátnu službu je už tretí mesiac minulosťou, Ľubomír Plai je však "na papieri" stále jeho predsedom. Vláda ani parlament s týmto problémom doteraz nijako nepohli. Plai by pritom ako predseda mal mesačne brať plat 54-tisíc korún, ale ako tvrdí, po júnovom zrušení úradu nedostal ani korunu. "Neplatia mi ani zákonné odvody. Všetci od toho dávajú ruky preč," skonštatoval pre HN.
Na ministerstvo nepatrí
Hoci existenčnú otázku zhruba 60 zamestnancov zrušeného úradu dostalo do gescie ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (ponúkli im iné miesta alebo odstupné), predsedu tohto úradu si pod "svoje krídla" nezobralo. Dôvod? Zákon, ktorý spomínaný úrad zrušil, jednoducho na post predsedu úplne zabudol. Napriek tomu sa Plai nedávno stretol s ministerkou práce Vierou Tomanovou, čo potvrdila aj hovorkyňa rezortu Oľga Škorecová - no bez výsledku.
Plai tvrdí, že funkcie šéfa zrušeného úradu sa držať nemieni. "Keby som mohol, vzdal by som sa funkcie, aby som mohol ďalej normálne, civilizovane žiť, ale nemám to ako spraviť," hovorí Plai. Možnosť nájsť si nové zamestnanie alebo sa aspoň zapísať na úrad práce je pre neho totiž momentálne nulová. "Som úplne blokovaný. Nemám totiž potvrdenie o ukončení štátnozamestnaneckého pomeru." Čo na to vláda? V stanovisku, ktoré HN zaslal Úrad vlády, sa hovorí: "Je to jeden z nevyrovnaných problémov, ktoré Dzurindova vláda zanechala, a snahou novej vlády bude vyrovnať sa s touto nevyriešenou záležitosťou." Ako však chce kabinet Roberta Fica situáciu riešiť, to sa už v reakcii neuvádza.
Ako nám prezradil zdroj z prostredia Úradu vlády, vláda tiež plánuje dať Plaiovi minimálne trojmesačné odstupné. Ten však tvrdí, že o to nestojí. Svoju situáciu zatiaľ nechce riešiť súdnou cestou. "Spolieham sa na zdravý rozum ľudí, aby som nemusel podávať žaloby."
Čakanie na október
Do funkcie vymenoval Plaia prezident a funkčné obdobie mu končí v apríli 2007. Predčasne ho však už prezident odvolať nemôže, pretože zákon, ktorý parlament pri rušení úradu prijal, mu odobral kompetenciu vymenúvať a odvolávať šéfa úradu. Na zrušenie jeho pozície si pravdepodobne istý čas ešte počká. Poslanec SDKÚ-DS Zoltán Horváth, ktorý sporný návrh zákona predložil v marci parlamentu, plánuje svoju chybu napraviť - novelu zákona chce však predložiť až na októbrovú schôdzu parlamentu. "Zatiaľ to nemám prekonzultované s odborníkmi a nemám preto pripravené celé znenie."
Krátke dejiny jedného úradu:
- Poslanci parlamentu na návrh SDKÚ-DS, ktoré paradoxne jeho vznik iniciovalo, začiatkom tohto roka schválili zánik úradu od júna. Po štyroch rokoch fungovania sa údajne neosvedčil. Plai však tvrdí, že sa tak otvorili možnosti politizovať štátnu správu.
- Úrad mal 60 zamestnancov a štát stál ročne približne 50 miliónov korún.
- Robil výberové konania na štátnych zamestnancov. Tie však jednotlivé ministerstvá začali postupne preberať na seba. V minulom roku už úrad zabezpečoval len 203 výberových konaní, keď 4 184 konaní predelegoval na jednotlivé rezorty.
- Úrad mal tiež zabezpečiť projekt modernizácie štátnej správy, na čo získal 70 miliónov z eurofondov. Kompetencie prešli na rezort práce - to však už museli požiadať o predĺženie termínu čerpania peňazí, aby neprepadli.
- Po zrušení úradu prešla časť legislatívnej a metodickej agendy na ministerstvo práce a časť na rezort financií. Výberové konania štátnych zamestnancov v súčasnosti zastrešujú vedúci služobných úradov na ministerstvách.
Zdroj: hn