StoryEditor

Šéfka ambulantných lekárov pre HN: Klesáme k Balkánu. Ak sa štát nezobudí, starostlivosť bude len pre bohatých

21.10.2021, 00:00
Lekárka Jaroslava Orosová upozorňuje, že sme nevychovali nových lekárov, a vysvetľuje, prečo veľa z nich odchádza. Podľa nej sme v bode, keď môžeme naše zdravotníctvo porovnávať s Ukrajinou.

Ako vnímate opätovný sedemeurový príspevok pre zdravotníkov, ktorý sa schválil?

Tento príspevok zdravotníci v prvej línii dostali aj minulý rok, a myslím si, že je absolútne na mieste. Možno ale viac ako siedmymi eurami za hodinu. Práca na covidových pracoviskách je extrémne fyzicky aj psychicky náročná a pracovníci si z nej často nesú neblahé dlhodobé následky vo forme poškodenia zdravia alebo mentálnej traumatizácie. Zároveň v súčasnej dobe kedy je zdravotníctvo chronicky podfinancované a personálne poddimenzované v celej ambulantnej i nemocničnej sfére, je potrebné zvýšiť ohodnotenie všetkých zdravotníkov. Pretože nie len tí, čo sa starajú o covid pacientov, ale všetci, ktorí sa starajú o pacientov si zaslúžia adekvátnu odmenu.

Aké sú aktuálne platy zdravotníkov?

Dostali sme sa v rámci krajín V4 tak nízko, že sa s nimi už nemôžeme porovnať. Vo všetkých okolitých krajinách okrem Ukrajiny, sú platy zdravotníkov vyššie. Čiže, áno je sympatické od štátu, že sa snaží oceniť zdravotníkov v prvej línii príplatkom, ale myslím si, že je nutné upraviť ohodnotenie všetkých zdravotníckych pracovníkov preto, aby sme boli ako krajina konkurencieschopní a neodchádzali nám do zahraničia.

Minister zdravotníctva ale povedal, že budeme navyšovať platy zdravotníkov presne preto, aby sme boli konkurencieschopní. Tak kde je problém?

Určite sme mali začať oveľa skôr. A tým oveľa skôr myslím už pred 20 rokmi. Pretože to, čo zažívame dnes, je dôsledok toho, čo sa tu dialo od roku 1990, kedy nám kvalitný zdravotný personál odchádzal, a dodnes odchádza, do zahraničia. A nie len za lepšími platovými podmienkami, ale aj za tými pracovnými a spoločenskými. Za lepšie vybavenými ambulanciami, iným postavením v spoločnosti.

Kedy to teda malo prísť?

Ak hovoríme o chronických personálnych stratách v našom zdravotníctve, tak zmena postavenia pracovníka sa mala udiať už pred tými 25 rokmi. Za túto situáciu sú zodpovedné všetky vlády, ktoré tu odvtedy boli. K zdravotníkom vždy pristupovali v štýle „keď sa vám nepáči, môžete ísť.“ Dnes vidíme výsledok, zdravotn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Rušenie ambulantných pohotovostí či skrátenie ordinačných hodín. Čo sa má meniť v zdravotníctve? 02 - Modified: 2023-09-27 09:48:07 - Feat.: - Title: Ódorova vláda odobrila plán k úsporám v zdravotníctve, nemocnice a lekári ich odmietajú 03 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR s tvorkyňou Sex Education: Je lepšie skončiť v najlepšom, ako niečo zbytočne naťahovať 04 - Modified: 2023-09-26 11:49:53 - Feat.: - Title: Lekári žiadajú, aby stabilizáciu pediatrie riešila nová vláda bez odkladu 05 - Modified: 2023-09-27 08:07:05 - Feat.: - Title: Z koaličnej spolupráce vylučujeme Smer. PS má dosť nesprávnych až škodlivých bodov, tvrdí pre HN expertka SaS
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. september 2023 15:38