Nový Trestný zákon a Trestný poriadok. To by mal byť výsledok rekodifikácie slovenského právneho systému po viac ako štyroch desaťročiach. Už tento týždeň by mali patriť k hlavným bodom začínajúcej schôdze NR SR. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský však upozorňuje - k obidvom zákonom vzniesli poslanci viac ako 400 pozmeňujúcich návrhov. Parlamentné politické grémium sa preto dohodlo, že definitívny verdikt padne v tejto veci až vo februári. V ideálnom prípade by tak trestný systém na Slovensku mohol fungovať už od januára 2006 podľa nových pravidiel.
Problém pre firmy
Trestná zodpovednosť právnických osôb. Práve možnosť vyšetrovať firmy vyvolala veľkú búrku nevôle časti odbornej verejnosti a opozície. Ako hovorí poslanec NR SR za ĽS-HZDS Ján Cuper - takéto ustanovenie pozná americké právo, v Európe je však neobvyklé. "Kriminalizuje sa podnikateľský stav, niektoré ustanovenia sa dajú zneužiť v konkurenčnom boji," dodáva šéf Smeru Robert Fico. Podobne to však odmietol Juraj Kolesár z Katedry trestného práva Právnickej fakulty UK v Bratislave. Nevylúčil, že slabinou návrhu však môže byť jeho zladenie s ostatnými návrhmi. Ústavnoprávny výbor NR SR už odporučil ostatným poslancom, aby rozporuplné ustanovenie z Trestného zákona vypustili. Opoziční poslanci už avizovali, že ani ostatné normy nepodporia, ak nebudú podstatne zmenené.
Obavy z kriminalizácie
Podľa opozície zostáva najväčším problémom filozofia zákona, ktorá vedie ku kriminalizácii spoločnosti - celkovým sprísňovaním trestov, ponechaním "agentov provokatérov" a znížením veku trestnej zodpovednosti na 14 rokov. Fico zdôrazňuje, že naša trestná politika by sa mala uberať skôr smerom k prevencii a dekriminalizácii. "Pôvodný zákon je zjavne prežitý," prízvukuje advokát a bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok. Upozornil, že platná norma pochádza ešte z roku 1961. "Domnievam sa však, že účelom nemá byť za každú cenu penalizovať a všetko kriminalizovať." Podľa neho nie je správne ani striktné stanovenie trestných sadzieb v niektorých prípadoch, pretože môže zabrániť individuálnemu posúdeniu každého trestného skutku. Na druhej strane ocenil, že návrh nového Trestného poriadku zavádza niektoré prvky kontradiktórnosti - sudca na hlavnom pojednávaní nebude zodpovedný za dokazovanie, ale bude arbitrom, ktorý bude vec len posudzovať.
Špeciálny súd
Fico chce novelou Trestného poriadku sfunkčniť Špeciálny súd, zahltený staršou agendou. Tá by sa mala podľa návrhu vrátiť na krajské a okresné súdy, špeciálny súd by sa zaoberal len prípadmi, ktoré sa začali po 1. septembri 2004. Pod právomoc Špeciálneho súdu patria ústavní činitelia, ak sa trestného činu dopustia počas výkonu funkcie. Koná tiež pri presne špecifikovaných najzávažnejších trestných činoch, napr. korupcie veľkého rozsahu.
Ďalšie hlavné body schôdze
- Prezidentom vrátená novela zákona o rodine
- Zákon o prerokúvaní záležitostí EÚ v NR SR
- Voľba viceguvernéra Národnej banky Slovenska
- Novela zákona o odškodnení príslušníkov odboja
- Návrh na vydanie súhlasu na trestné stíhanie poslankyne Libuše Martinčekovej - kauza "olejári"
Zdoj: hn