Nový koronavírus bol v septembri tohto roku na Slovensku na šiestom mieste spomedzi najčastejších príčin úmrtí, v auguste bol na 12. mieste. Ako v piatok TASR informoval Štatistický úrad vo svojej štatistike k téme počtu zomretých a príčin úmrtí na Slovensku, ochoreniu COVID-19 podľahlo 103 osôb.
V septembri 2021 zomrelo podľa predbežných údajov na Slovensku oproti päťročnému priemeru o 5,7 percenta ľudí viac.
Dominujú kardiovaskulárne choroby
Najčastejšou príčinou úmrtí boli na Slovensku počas septembra choroby obehovej sústavy, ktorým podľahlo takmer 2-tisíc osôb, čo predstavuje 44 percent zo všetkých úmrtí. Na nádory zomrelo prvýkrát v tomto roku viac ľudí ako je päťročný priemer, prvých osem mesiacov to bolo vždy menej ľudí.
V septembri predstavovala nadúmrtnosť takmer tri percentá, keď tejto príčine podľahlo vyše 1 100 ľudí, čo predstavuje 26 percent zo všetkých úmrtí.
Treťou najčastejšou príčinou, deväť percent, boli choroby dýchacej sústavy. Na štvrtej priečke sú choroby tráviacej sústavy, nasledujú vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti.
Nadúmrtnosť sa podľa úradu prejavila v skupine mladších seniorov, teda vo veku od 65 až 74 rokov. Z regionálneho hľadiska nadúmrtnosť najvýraznejšie zvýšila dynamiku v Trnavskom a Košickom kraji.
Počas septembra celkovo zomrelo viac ako 4400 ľudí, čo podľa úradu predstavuje po júlových a augustových číslach stále ešte tretí najnižší počet za posledných 12 mesiacov.
Vo vekovej kategórii nad 65 rokov zomrelo v septembri viac ako 3400 osôb, čo je oproti päťročnému priemeru takmer o deväť percent viac.
Stúpa počet úmrtí seniorov
"So zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou nastal v septembri zlom, po ôsmich mesiacoch plynulého znižovania počet zomretých prvýkrát v tomto roku vzrástol. Zvýšil sa aj ukazovateľ nadúmrtnosti, ktorá je však stále druhá najnižšia v tomto roku. V júli bola na úrovni 1,5 percenta a v auguste dokonca prvýkrát od júna 2020 zomrelo menej ľudí, ako bol päťročný priemer," uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
Seniorov nad 75 rokov zomrelo v porovnaní s päťročným priemerom viac o vyše sedem percent, skupina mladších seniorov od 65 do 74 rokov zaznamenala 15 percentnú nadúmrtnosť.
V skupine ľudí v produktívnom veku, teda od 15 do 64 rokov dosiahol v septembri počet úmrtí necelých 980 osôb. Nižší počet úmrtí v porovnaní s päťročným priemerom zaznamenal v septembri iba Bratislavský, štyri percentá, a Nitriansky kraj, tri percentá.
Zvyšných šesť regiónov dosiahlo nadúmrtnosť, najnižšia sa prejavila v Trenčianskom kraji, tri percentá, a najvyššia v Košickom kraji, 18 percent, kde bol zároveň aj najvyšší počet zomretých z jednotlivých krajov.
Takmer 79 percent obetí nového vírusu predstavovali v septembri 2021 osoby nad 65 rokov, z toho prevažne starší seniori 75 a viac roční. Zvyšok, 22 osôb, boli ľudia v produktívnom veku. "Z regionálneho hľadiska bol na tom najhoršie Trenčiansky kraj, z ktorého pochádzala viac ako pätina, 21 percent, všetkých zomretých na COVID-19 na Slovensku," spresnila Podmanická. Najlepšie na tom bol Nitriansky kraj, kde na nový koronavírus zomreli štyri osoby.