StoryEditor

Práca pre Rumunov a Bulharov? Zatiaľ sú dvere otvorené

16.05.2006, 00:00
Na Slovensku je nedostatok ľudí v stavebníctve, kovoobrábačstve, elektrotechnických profesiách. "Chýbajú nielen kvalifikovaní odborníci, ale aj ľudia na pomocné práce," upozorňuje generálny sekretár Zväzu priemyslu Štefan Lednár.
Európska komisia by už dnes mala odporučiť definitívny termín vstupu Rumunska a Bulharska do EÚ. Predseda komisie José Manuel Barroso je za ich čo najskoršie prijatie - teda v pôvodnom termíne 1. januára 2007. Vtedy by sa podľa stanoviska súčasnej slovenskej vlády mal pre Rumunov a Bulharov otvoriť aj náš pracovný trh. "Sme zástancovia zrušenia všetkých obmedzení, ktoré bránia voľnému pohybu pracovných síl v rámci únie a nebolo by správne, keby sme ich my zavádzali," povedal pre HN hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Martin Danko.
Smer chce chrániť trh
O všetkom však definitívne rozhodne až nová vláda. "Či bude mať rovnaký postoj nie je jasné, preto aj vecné riešenie bude prijaté asi až po parlamentných voľbách," dodáva Danko. Snaha otvoriť od prvého januára 2007 trh pre Rumunov a Bulharov tak môže naraziť na Smer-SD. "Ak sa tieto krajiny stanú súčasťou únie už od budúceho roku, mali by sme chrániť slovenský pracovný trh," tvrdí podpredseda Smeru Pavol Paška. Pripomína, že pracovná sila je v Bulharsku a Rumunsku ešte lacnejšia ako u nás. Rovnaký názor na otvorenie trhu nemajú ani odborníci. Ekonomický analytik Viliam Páleník upozorňuje, že ak staré členské krajiny únie neotvoria svoj trh, bude záujem o prácu na Slovensku pomerne silný. "Maďarsko a Slovensko budú vystavené najsilnejšiemu tlaku so širokým záberom - od kvalifikovaných inžinierskych či lekárskych profesií až po tie menej kvalifikované." Zdôraznil, že Rumunsko je veľká krajina, chudobnejšia ako my - a má početnú slovenskú menšinu. Analytik ČSOB Marek Gábriš upokojuje - žiadny nával pracovných síl nehrozí. "Budú smerovať do bohatších krajín, kde bude dostatok pracovných príležitostí. Najviac by sa to pravdepodobne dotklo Maďarska a zaujímavejšia môže byť aj Česká republika, ktorá je ekonomicky na vyššom stupni a sú tam aj vyššie mzdy."
Chýbajú odborníci aj pomocné sily
Podľa posledných štatistických údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny bolo v apríli na Slovensku vyše 21-tisíc voľných pracovných miest. Generálny sekretár Zväzu priemyslu Štefan Lednár dodáva, že na Slovensku je nedostatok ľudí predovšetkým v stavebníctve, kovoobrábačstve a v elektrotechnických profesiách. "Chýbajú nielen kvalifikovaní odborníci, ale aj ľudia na pomocné práce." Generálny riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení František Bruckmayer však upozorňuje - v Bulharsku ani v Rumunsku nie je prebytok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá by mohla nahradiť našich chýbajúcich odborníkov. "Veľké nádeje, že nám vykryjú deficity, by som si nerobil. Skôr predpokladám, že pôjde o damping, lebo prídu menej kvalifikovaní pracovníci ochotní robiť za nižšie platy ako Slováci." Aj preto treba podľa Pašku s otváraním trhu ešte počkať. "Proces transformácie vnútorného pracovného trhu v súvislosti so zahraničnými investíciami, napríklad do automobilového priemyslu, ešte nie je dokonaný. Namiesto vytvárania pracovných miest pre našich ľudí by tak mohol vzniknúť priestor pre lacnú pracovnú silu z týchto krajín." Iná situácia už môže byť podľa Pašku v roku 2008. Na Slovensku v súčasnosti pracuje oficiálne vyše sto Rumunov a zhruba 140 Bulharov. Podľa informácií HN viacerí občania Rumunska pracujú u nás v automobilovom priemysle. Keď v Rumun zarobí doma mesačne okolo 180 eur a Bulhar 160 eur, na Slovensku sa priemerná mzda v národnom hospodárstve pohybuje na úrovni 460 eur.

Žiadatelia o azyl už nemajú šancu

Práca a sociálna situácia. To boli hlavné dôvody, pre ktoré žiadali u nás občania Rumunska a Bulharska v uplynulom období o pridelenie štatútu utečenca. Hoci väčšinu žiadostí naše úrady zamietli, od roku 1992 získalo na Slovensku azyl 37 Rumunov a osem Bulharov. Slovenské štátne občianstvo získali štyria Rumuni a rovnaký počet Bulharov. To je však podľa šéfa Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Bernarda Priecela minulosťou. "V súčasnosti nie je dôvod, aby občania z krajín, ktoré sú v rokovaní o vstupe do EÚ, získavali u nás azyl," povedal pre HN.

Podporujete rozšírenie EÚ o Rumunsko a Bulharsko?
Podporujem 50,00%
Nepodporujem 28,00%
Neviem posúdiť 22,00%
zdroj: ÚVVM
pozn:. prieskum je z 22.9. 2005

S akými priemernými mzdami môžu cudzinci počítať v SR
Hospodárstvo SR 17 274 Sk
Poľnohospodárstvo, poľovníctvo a lesníctvo

13 162 Sk

Priemysel spolu

18 206 Sk

– ťažba nerastných surovín

18 923 Sk

– priemyselná výroba

17 604 Sk

– výroba a rozvod elektriny, plynu a vody 

26 009 Sk

– stavebníctvo

13 867 Sk

– hotely a reštaurácie

13 280 Sk

– doprava, skladovanie, pošta a telekomunikácie

18 340 Sk

– školstvo

14 224 Sk

– zdravotníctvo a sociálna pomoc 13 946 Sk
Zdroj: Štatistický úrad SR, rok 2005 

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. november 2024 22:10