StoryEditor

Klienti majú iba mizivé šance

Zatiaľ čo bývalí majitelia nebankového impéria Horizont -- Vladimír Fruni a spol. -- sa včera už dozvedeli výšku svojho trestu, podvedení klienti zostávajú v neistote. Hoci sa už teraz môžu ukončiť konkurzy skrachovaných subjektov, dostanú z nich poškodení klienti iba drobné. Z predaja majetku spoločnosti Horizont Slovakia vrátane peňazí z nájomného sa podarilo získať zhruba 400 miliónov korún. Uznané pohľadávky však presahujú v prípade Horizontu 10,5 miliardy korún, pri BMG Invest ide o sumu 23,5 miliardy korún.

Zatiaľ čo bývalí majitelia nebankového impéria Horizont -- Vladimír Fruni a spol. -- sa včera už dozvedeli výšku svojho trestu, podvedení klienti zostávajú v neistote. Hoci sa už teraz môžu ukončiť konkurzy skrachovaných subjektov, dostanú z nich poškodení klienti iba drobné. Z predaja majetku spoločnosti Horizont Slovakia vrátane peňazí z nájomného sa podarilo získať zhruba 400 miliónov korún. Uznané pohľadávky však presahujú v prípade Horizontu 10,5 miliardy korún, pri BMG Invest ide o sumu 23,5 miliardy korún. Správca konkurznej podstaty Horizontu Vladimír Bajtoš HN potvrdil, že speňažovanie majetku je ukončené. "Zostalo nám len zopár maličkostí, ktoré boli ťažko speňažiteľné." Bajtoš odhaduje, že poškodení klienti dostanú zhruba štyri až šesť percent vložených peňazí.
Pohľadávky stále v hre
Vyšší objem peňazí by sa mohol získať zo speňažovania pohľadávok, ktorých nominálna hodnota je necelá miliarda korún. Tento proces sa však ešte ani nezačal, lebo mnohé z pohľadávok sú sporné. O tom, komu patria, musí rozhodnúť súd. Bajtoš tvrdí, že budú ťažko vymožiteľné. Istá suma peňazí by sa mohla získať aj z konkurzu dcérskej spoločnosti Horizontu -- BMG Invest, ktorý stále pokračuje. Špeciálny súd ešte v máji rozhodol aj o zaistení majetku bývalých šéfov nebaNkového impéria pre obavu, aby sa do vznesenia rozsudku nestratil. Ani s ním však nemôžu veritelia nebánk rátať -- mal byť totiž prepadnúť štátu. Ide napríklad o Fruniho rodinný dom v Košiciach či byt v bratislavskom Ružinove. Podľa medializovaných informácií by sa zablokovanie Fruniho majetku malo týkať aj nehnuteľností, jachty a áut, ktoré má mať Fruni na Makarskej riviére v Chorvátsku.
Čakanie na odškodné
"Odsúdenie Vladimíra Fruniho nám nepomôže. Majetok, ktorý tam zostal, je zanedbateľný a pochybujem, že by mal niečo na svoje meno, a ak áno, tak to budú určite maličkosti," povedal pre HN prvý podpredseda Združenia poškodených občanov nebankovými subjektmi Ján Derner. Najväčšia tragédia sa podľa neho stala od piateho februára do tridsiateho mája 2002, keď neboli zablokované účty oboch nebánk.
Združenie poškodených občanov nebankovými subjektmi sa teda musí spoliehať už iba na odškodnenie, ktoré prisľúbila vláda. Premiér Robert Fico včera potvrdil, že návrh zákona o odškodnení môže byť pripravený ešte tento rok, aby sa v roku 2008 mohli naplánovať potrebné financie. "Nerád by som teraz hovoril o nejakých sumách. Budeme určite hovoriť aj so združeniami poškodených občanov, ale samotné cifry budú musieť vychádzať z možností štátneho rozpočtu."
Tieto plány však môžu naraziť na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. V exkluzívnom rozhovore pre HN vyhlásil, že pokiaľ sa pristúpi k odškodňovaniu, je povinný napadnúť to na Ústavnom súde SR. Podľa neho v kauze nebankových subjektov nie sú poškodení, ale len "kvázi poškodení", lebo každý, kto do toho vstúpil, nesie riziko výhry aj prehry.
Predvolebné sľuby
Odškodnenie klientov nebankových subjektov patrí k predvolebným sľubom strany Smer, aj keď v pôvodnom návrhu programového vyhlásenia vlády chýbalo. Fico však v štádiu príprav tohto dokumentu zaslal svoje pripomienky, kde uviedol, že sa s tým treba vyrovnať. "Ide o 300-tisíc ľudí, ktorí v absolútnej väčšine podporovali súčasnú vládnu koalíciu. Je nemožné tento záväzok v určitej forme obísť," odôvodňoval svoju pripomienku. V programovom vyhlásení vlády, ktoré schválil parlament, sa teda čiastočné odškodnenie objavilo. Hovorkyňa vlády Silvia Glendová vtedy potvrdila, že by sa mohlo vychádzať z návrhu zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebánk, ktoré v tom čase ešte opozičný Smer predkladal do parlamentu. Chceli na to vyčleniť 3,6 miliardy korún, čo by každému poškodenému v priemere prinieslo 12-tisíc korún.

Na rade je Majský a spol.
Odsúdením Fruniho a spol. sa kauza nabankového impéria BMG Invest a Horizont Slovakia neskončila. Na verdikt ešte čakajú veľkopodnikateľ Jozef Majský, Patrik Pachinger a Dávid Brtva. Všetci traja čelia obžalobe z tunelovania týchto spoločností v konkurze. Ako organizovaná zločinecká skupina mali účelovo ovládnuť Horizont Slovakia a BMG Invest, z ktorých mali v priebehu pár mesiacov "odčerpať" vyše 800 miliónov korún. Proces v tejto kauze trvá už od konca roku 2005, Majský, ktorý je od novembra opäť vo vyšetrovacej väzbe, sa však pred súd postaví prvý raz na budúci týždeň v pondelok.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
15. jún 2025 13:19