Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má ešte v novembri iniciovať rokovanie so zástupcami politických strán o prípadnej zmene volebného systému. Koaličné OĽANO i Sme rodina nevidia potrebu riešiť zmenu volebných obvodov, hovoria o iných dôležitých reformách. Za ľudí systém meniť chce. SaS podporuje, aby veľkosť volebného obvodu kopírovala teritórium, pre ktoré sa schvaľuje legislatíva.
Náročné reformy
"Minister vnútra na základe dávnejšie stanoveného plánu zvolá v priebehu mesiaca november pracovné stretnutie zástupcov politických strán, ktorého predmetom bude prípadná zmena volebného systému," uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra.
OĽANO, ktoré do funkcie Mikulca nominovalo, hovorí, že odbornú diskusiu k tejto téme podporuje. "Avšak dnes sa koalícia sústredí na presadzovanie iných dôležitých a náročných reforiem, ktorých cieľom je Slovensko zásadne zmodernizovať a posunúť vpred," doplnil Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.
Aj Sme rodina hovorí o väčších problémoch, ktorým sa treba venovať. "Toto momentálne vôbec nie je témou dňa, pretože tu máme omnoho väčšie problémy, ktorým sa momentálne naplno venujeme, a to sú napríklad ceny energií, súdna mapa a reforma zdravotníctva," skonštatovalo tlačové oddelenie.
Jednoobvodový volebný systém sa podľa strany Za ľudí už roky ukazuje ako nedokonalý, keďže zastúpenie regiónov v Národnej rade (NR) SR je nerovnomerné. Poslankyňa Alexandra Pivková (Za ľudí) si myslí, že volebný systém treba zmeniť tak, aby si občania priamo vo svojich regiónoch volili svojich zástupcov do Národnej rady SR.
Viac výhod ako nevýhod
SaS hovorí, že systém jedného obvodu pre parlamentné voľby má viac výhod ako nevýhod. "Pre zvýšenie regionálnej legitimity volených poslancov sme však pripravení diskutovať o zmene váhy preferenčných hlasov, aj ďalších úpravách volebného systému. Medzi také patrí napríklad ďalšie spájanie volieb či výrazné zjednodušenie voľby zo zahraničia vrátane možnosti tzv. predčasnej voľby," skonštatoval štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.
Mimoparlamentné KDH v minulom týždni kritizovalo, že súčasný volebný systém nezodpovedá realite. Žiada namiesto jedného osem volebných obvodov pre parlamentné voľby. Argumentovalo tým, že takmer tretina národných poslancov je z Bratislavy.
Vláda podľa KDH často obchádza regióny pri vážnych rozhodnutiach. Zmenu žiada aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Chystá veľkú petíciu, aby sa na Slovensku nahradil jeden volebný obvod pre parlamentné voľby viacerými volebnými obvodmi.
Súčasný vládny kabinet vo svojom programovom vyhlásení deklaroval podporu začatia odbornej diskusie o analýze úpravy volebného systému a zmeny volebných obvodov vo voľbách do parlamentu.