Slovenské cesty sú čoraz bezpečnejšie. Vlani po dopravných nehodách zahynulo 560 ľudí, s ťažkým zranením vyviazlo 1 962. "Obidve čísla sú od vzniku samostatnej Slovenskej republiky najnižšie," vyhlásil včera minister vnútra Vladimír Palko. V porovnaní s rokom 2004 klesol počet smrteľných nehôd o trinásť a v prípade ťažkých zranení o desať percent. Výrazné zlepšenie nastalo aj pri ľahko zranených osobách -- ich počet medziročne klesol o sedem percent. Palko upozorňuje, že príčiny nehôd sa napriek tomu nemenia. Naďalej dominuje nesprávny spôsob jazdy, neprimeraná rýchlosť a ignorovanie prednosti v jazde. V priemere každému 23. vinníkovi dopravnej nehody policajti namerali alkohol v krvi.
Nezaspať na vavrínoch
Minister vidí za úspechmi množstvo celoplošných dopravno-bezpečnostných akcií. V minulom roku pomohlo šesť akcií Jastrab, ale aj využívanie špeciálne upravených policajných áut na meranie rýchlosti jazdy. "Množstvo opatrení hodlám presadiť aj v budúcnosti, v tomto volebnom období sa ich už pravdepodobne nepodarí prijať," naznačil Palko. Chce sprísniť postihy za rýchlosť -- ak ju niekto prekročí o 30 km/h v obci a o 50 km/h mimo nej, príde o vodičský preukaz. V pláne má aj preskúšavanie vodičov, ktorí opakovane páchajú priestupky, či ďalšie bezpečnostné akcie.
Cieľ: ešte menej mŕtvych
Znížiť do roku 2010 úmrtnosť na cestách o polovicu -- takýto cieľ si stanovila Rada vlády pre bezpečnosť cestnej premávky. Na našich cestách by tak malo v budúcnosti zomrieť menej ako 305 ľudí ročne. "Vzhľadom na rastúci počet automobilov a stav našich ciest je to veľmi ťažký záväzok," reagoval pre HN prezident Národného automotoklubu Juraj Smrečan. Pripomenul, že každoročne pribudne na našich cestách približne 100-tisíc áut. Takmer z 18-tisíc kilometrov ciest však diaľnice tvoria len 316 kilometrov. "Slovensko sa doslova dusí pod dopravou." Hovorca ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Tomáš Šarluška však ubezpečuje: "Urobíme všetko pre to, aby sme tento cieľ splnili." Pripomenul, že už vo štvrtok začína mediálna kampaň zameraná na používanie bezpečnostných pásov v spolupráci s STV a Rádiom Expres. Trikrát denne budú cestujúcich nabádať, aby sa pripútali pásom. Rada pripravuje aj rozprávkový televízny seriál pre deti, ktorý má slúžiť dopravnej výchove.
StoryEditor
Rizko na našich cestách sa znižuje
Tip redakcie