Návrh zákona, ktorým by sa opätovne zaviedol osobitný odvod vybraných finančných inštitúcií (bankový odvod), plénum Národnej rady neschválilo.
Návrh predložila skupina poslancov za opozičnú stranu Smer. Poslanci návrh odôvodnili potrebou hľadať všetky zdroje na konsolidáciu verejných financií a zmiernenie zdražovania energií.
"Ako sociálni demokrati reagujeme na rekordné zadlžovanie Slovenska v dôsledku neefektívnych rozhodnutí neskúsenej vlády a zdroje na záchranu štátneho rozpočtu hľadáme v gigantických ziskoch bánk a nie v peňaženkách slovenských rodín," uviedol na sociálnej sieti k návrhu zákona predseda Smeru Robert Fico.
Finančné inštitúcie pôsobiace na Slovensku dosiahli podľa Smeru-SD v tomto roku "rekordné zisky" v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
Preto predkladatelia návrhu považujú za správne vrátiť sa k nástroju osobitného bankového odvodu, ktorý by pri sadzbe 0,4 % za príslušný rok mohol priniesť príjem do rozpočtu SR v objeme približne 300 miliónov eur.
Pôvodný zákon o osobitnom odvode nadobudol účinnosť 1. januára 2012 a parlament ho definitívne zrušil v novembri minulého roka. Odvod mal prispieť k vytvoreniu mechanizmov podieľania sa týchto finančných inštitúcií na nákladoch budúcich finančných kríz v bankovom sektore, k zabezpečeniu spravodlivého rozdelenia záťaže a k predchádzaniu vzniku rozsiahlych výdavkov pre daňové subjekty, vládu a hospodárstvo v prípade riešenia finančných kríz, k stimulovaniu vybraných finančných inštitúcií obmedzovať systémové riziká a k ochrane stability finančného sektora.