StoryEditor

Menšiny podľa Slotu. Jeden Maďar v NR SR

Volebný systém na Slovensku by sa mohol zmeniť. Predseda koaličnej SNS Ján Slota by privítal, keby národnostné menšiny mali v parlamente vlastné zastúpenie. Vzorom by nám malo byť Maďarsko.
V článku je graf

"Chceme predložiť novelu zákona, kde by sme kopírovali tých najdemokratickejších priateľov z druhej strany Dunaja." Takýto systém je podľa politológa Lászloa Öllősa nereálny. "Maďarská ústava toto právo zohľadňuje, ale v legislatíve zakotvené nie je."
Oslabenie? Naopak
Zástupcovia menšín by podľa Öllősa mohli byť v parlamente, keby mali vlastnú komoru parlamentu. Jediná parlamentná strana národnostnej menšiny na Slovensku - SMK - tvrdí, že návrh považuje za pozoruhodný. Podľa Öllősa by ju to nijako nepoškodilo. "Pre maďarskú komunitu by to znamenalo o jedného poslanca navyše," zdôraznila hovorkyňa SMK Eva Dunajská. Okrem poslancov SMK by podľa nej bol jeden Maďar v parlamente zo zákona.
Len malé šance
Slota pre svoj zámer nemôže rátať ani s podporou koaličných partnerov. "Ten princíp v Maďarsku platí už šesť rokov, ale dodnes sa nezrealizoval. Načo prijímať zákon, ktorého realizácia je otázna," hovorí poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová. Smer-SD je síce pripravený diskutovať, o zmene volebného zákona však bude hovoriť až parlamentná komisia pre ústavu. Tá by sa mala stretnúť v priebehu najbližších týždňov. "Zmena volebného systému bude jednou z tém. Čo sa týka návrhu Jána Slotu, počkáme si na písomný návrh, potom budeme reagovať," tvrdí podpredseda parlamentu Miroslav Číž.
Diskusia na rade
Zatiaľ čo pred voľbami SNS nechcela meniť súčasný pomerný systém, ĽS-HZDS vo svojom volebnom programe hovorila o väčšinovom systéme. To znamená, že na rozdiel od dneška, keď si všetci volia rovnakých poslancov na východe aj na západe krajiny, by si občania volili "svojho" poslanca z regiónu, resp. volebného okrsku. Podľa podpredsedu Ľudovej strany Milana Urbániho by HZDS prijalo novelizáciu volebného zákona. Najsilnejšia vládna strana preferovala kombinovaný systém - polovicu poslancov by si občania volili v pomernom, polovicu vo väčšinovom systéme. Z opozičných strán je za zachovanie súčasného systému KDH. SDKÚ-DS v minulosti chcela zmeniť pomerný systém na väčšinový, narazila však na odpor svojich bývalých partnerov. "Dnes to nie je našou prioritou. Sú ďaleko vážnejšie problémy, ktoré treba riešiť," povedal poslanec SDkÚ-DS Martin Pado.

Zloženie obyvateľstva na Slovensku (v %)
Slováci 85,8
Maďari 9,7
Rómovia 1,7
Česká 0,8
Zdroj: ŠÚ SR
Zloženie obyvateľstva v Maďarsku (v %)
Maďari

94

Slováci

0,4

Rómovia

2

Nemci

1,2

Zdroj: wikipedia.org

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. december 2024 17:12