Trestať za názor, hoci aj v danom momente nepravdivý, pripomína zákony komunistickej totality. Na sociálnej sieti to uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii na návrh novely Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti.
Okrem iného sa v rámci nej navrhuje zavedenie nového trestného činu šírenia nepravdivej informácie. O tom, že sa nemajú šíriť neoverené alebo nepravdivé informácie, panuje podľa Remišovej celospoločenský konsenzus.
"Ale posielať za to do väzenia je nebezpečný nápad, ktorý ohrozuje slobodu slova a základné princípy demokracie," podotkla.
Otázne dokazovanie
Pýta sa, ako sa bude dokazovať, že ide o vedomé šírenie nepravdivej informácie. "Kto bude určovať, čo je vedome nepravdivá informácia? A v ktorom okamihu? Bude to nejaké nové ministerstvo pravdy, respektíve spravodlivosti? Napríklad v oblasti zdravia - aj pri zdravotných otázkach spojených s pandémiou, sa miera vedeckých poznatkov vyvíja. To, čo platilo včera, dnes platiť nemusí, pretože aj vedecké poznatky napredujú," zdôraznila.
Remišovej nie je zrejmé, čo možno považovať za nebezpečenstvo vážneho znepokojenia a kto bude určovať otázky celospoločenského významu.
"Tento zákon je návrat ku komunistickej tvorbe legislatívy, kde je možné stíhať kohokoľvek za čokoľvek. Úmysel ministerstva spravodlivosti bol dobrý, výsledok je však katastrofálny," dodala.
Viacero zmien
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v stredu prvého decembra predstavila návrh novely Trestného zákona. Po novom chce presadiť výraznejšie využívanie alternatívnych trestov namiesto odňatia slobody či rozlišovanie užívateľov od výrobcov drog.
Okrem iného by mohlo byť dôvodom na udelenie vyššieho trestu spáchanie trestného činu pre výkon povolania. Návrh upravuje aj problematiku sexuálnych trestných činov či šírenia dezinformácií. Tiež navrhuje zvýšiť spodnú hranicu malej škody z pôvodných 266 na 500 eur.