StoryEditor

Revolúcia pod Dubňom

04.12.2006, 23:00
Sedemnásty november. K dátumu, ktorý sa stal symbolom pádu totalitného režimu, prirovnávajú niektorí Žilinčania sobotňajšie komunálne voľby. Tie v Žiline nečakane ukončili 16-ročné primátorovanie predsedu SNS Jána Slotu.

Sedemnásty november. K dátumu, ktorý sa stal symbolom pádu totalitného režimu, prirovnávajú niektorí Žilinčania sobotňajšie komunálne voľby. Tie v Žiline nečakane ukončili 16-ročné primátorovanie predsedu SNS Jána Slotu. Na radnici ho vystrieda kandidát SDKÚ-DS Ivan Harman. "V Žiline panuje strach. Závislosť od moci a rozhodovania Slotu je niečo obdobné ako v totalite," hovorí staronový poslanec mestského zastupiteľstva Anton Šulík. Slotovi sa o jeho konci na radnici nechce veľmi hovoriť. "Život beží ďalej, dokončím veci, odovzdám úrad a to je všetko."
Dosah všade
Donedávna opoziční poslanci v Žiline Slotovi vyčítajú kdečo. Netransparentne vraj odpredával mestské majetky, ich cenu sa nedozvedeli ani oni sami. "Materiály na rokovanie neboli poriadne pripravené, predkladal ich bez toho, aby sme ich mali dopredu k dispozícii," hovorí občiansky aktivista a mestský poslanec Peter Ničík. Všetky však prešli. V 31-člennom zastupiteľstve mal totiž Slota väčšinovú podporu. "Slota si časť z pôvodných 13 opozičných poslancov kúpil za miesta v dozorných radách, za kultúrne domy a podobne. Potom už dvíhali ruky ako chcel," hovorí Šulík.
Slota ako primátor mal podľa miestnych dosah aj na viaceré regionálne médiá. Súkromná Žilinská televízia (po novom TV Patriot) podľa poslanca Dušana Maňáka dostala dotáciu od mesta 2,5 milióna korún. "Je v podnájme v mestskej budove. Za koľko, nevieme." Jedným z akcionárov Žilinského Večerníka bola terajšia Slotova manželka.
Zákazky bez súťaže
"Očakávam, že sa teraz skončí klientelizmus, uprednostňovanie stále tých istých firiem," hovorí Maňák. Napríklad obecné byty pre mesto, na ktoré šli aj dotácie štátu, stavali firmy Slovpanel a Ekostav - podľa Ničíka bez výberového konania. Rovnako si mal Slota vyberať aj firmy, ktoré zabezpečovali mestu služby - odvoz smetí, osvetlenie či starostlivosť o zeleň.
Rozruch a nevôľu Žilinčanov vyvolalo aj spoplatnenie parkovania v meste - ľudia si zrazu museli platiť aj za miesto pred vlastným domom. Žilinskú parkovaciu spoločnosť založilo mesto spolu so súkromnou Slovenskou investičnou a realitnou spoločnosťou. Tá rekonštruovala aj letisko, buduje v Žiline integrovaný dopravný systém.
Zmluvy, traste sa!
Nový primátor Žiliny Ivan Harman ako prvý krok avizoval ekonomický a personálny audit. Jedným z prvých opatrení má byť zlepšenie informovanosti prostredníctvom internetu. Chystá sa rokovať aj s investormi napríklad kritizovanej výškovej budovy na Bôriku či Auparku. "Chcem nájsť riešenie vhodné aj pre investorov, ale aj pre Žilinčanov." Prehodnotí systém parkovacej služby - v prvej fáze chce zrušiť poplatky za parkovanie na sídliskách. Kvôli viac ako dvojmiliardovému dlhu bude musieť zefektívniť činnosť mestského úradu, mestských organizácií a prehodnotiť zmluvy s firmami, ktoré vykonávajú služby pre mesto. Ničík nevylučuje, že ekonomický audit môže mať aj trestnoprávne dohry.

Niektoré problematické rozhodnutia žilinskej samosprávy
- 100-percentné zvýšenie nájmu plavárne pre plavecký oddiel. Manažér Klubu plaveckých športov Peter Fabiane totiž ako poslanec mestského zastupiteľstva vystúpil proti neprehľadnému rozpredávaniu mestského majetku
- redaj Štúrovho námestia v centre Žiliny na výstavbu Auparku
- predaj starého amfiteátra na Bôriku firme Global. Tá ho vzápätí predala spoločnosti Global ZA, kde v dozornej rade sedí donedávna mestský poslanec za SNS Karol Gordík. Global ZA chce na mieste bývalého amfiteátra postaviť výškovú budovu
- zavedenie parkovného - v centre 40 korún
- porušovanie infozákona - občania ani poslanci mestského zastupiteľstva nemajú prístup k dôležitým informáciám a rozhodnutiam

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. december 2024 13:02