Pri vstupe do Národnej rady prekvapí návštevníkov nielen vlajkový stožiar bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka, ale aj množstvo úradníkov, ktorí tam pracujú.
Okrem volených zástupcov, teda poslancov, sú dennou súčasťou chodbových stretnutí aj ich početní asistenti. Tieto sivé eminencie pritom zohrávajú dôležitú úlohu pri pracovnej náplni ich šéfov. Alebo by aspoň mali a štát ich za to štedro odmeňuje.
Riešia aj sociálne siete
Prístup do Národnej rady, informácie zo zákulisia i slušný zárobok. Aj také sú výhody poslaneckých asistentov platených z peňazí daňových poplatníkov. Benefity, ktoré lákajú na asistentské pozície i ľudí, ktorí zastávajú ďalšie funkcie. Nepohrdnú nimi ani tí, čo za náročnú prácu dostanú symbolické euro.
Niektorí, naopak, zarobia slušné peniaze, pričom nezriedka ide o osoby zo straníckych štruktúr. „Keď som kedysi praxoval v Berlíne v nemeckom parlamente ako asistent poslanca, k mojim bežným povinnostiam patrilo vybaviť poštu, rešeršovať, pripravovať podklady k prejavom, spracovať niektoré zložitejšie témy. Viem si predstaviť, že podobné úlohy môžu mať aj asistenti slovenských poslancov,“ povedal pre HN politológ Radoslav Štefančík.
A doplnil, že dnes k ich povinnostiam patrí aj spravovanie sociálnych sietí. „Keďže máme len jeden volebný obvod a naši zákonodarcovia chodia do regiónov len sporadicky, udržiavajú kontakt...
Zostáva vám 85% na dočítanie.