StoryEditor

Platiť na ruku je náš národný šport. Decentralizácia by "ušila" riešenia na chudobu, vhodné pre regióny (rozhovor)

09.12.2021, 16:00
Pravidelne počúvam výčitku, prečo si chudobní kupujú mobily. Dnes si bez telefónu a internetu neviete hľadať prácu. Ako spoločnosť sme sa proste posunuli, treba to akceptovať, hovorí v rozhovore analytik OZ Pracujúca chudoba Ján Košč.

Spolu s niekoľkými odborníkmi vydávate zborník K problematike chudoby a sociálnej neistoty na Slovensku v 21. storočí. Prečo publikácia na takúto tému vychádza práve teraz?

Táto téma sa v akademickom prostredí rieši dlhodobo, no do verejnej debaty sa dostáva zväčša len ako súčasť rôznych filantropicko-charitatívnych kampaní. Pri zostavovaní publikácie sme si spolu s kolegami povedali, že by bolo dobré dostať túto tému viac do povedomia bežnej verejnosti. Aj z dôvodu, že v rámci chudoby a medzigeneračnej reprodukcie chudoby trpí celá spoločnosť na neduhy nevyužitého potenciálu a talentov.

Koho dnes na Slovensku považujete za chudobného a v akých podmienkach taký človek žije?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, pretože pohľadov na chudobu je množstvo. Aj milionár sa môže cítiť chudobným, ak sa porovnáva s miliardárom. Máme množstvo subjektívnych aj objektívnych pohľadov, a ak chceme chudobu riešiť, tak musíme na jej identifikáciu použiť ich kombináciu. V zásade, pri pohľadoch na túto problematiku, ktoré sme si nastavili pri zostavovaní našej publikácie, sa pozeráme na viacero skupín obyvateľstva, ktoré podľa nás dnes žijú v chudobe alebo sociálnej neistote.

Na snímke Ján Košč z OZ Pracujúca chudoba. Na snímke Ján Košč z OZ Pracujúca chudoba. Na snímke Ján Košč z OZ Pracujúca chudoba.

​Ide o marginalizované skupiny?

Na Slovensku, hoci to bude mnohým znieť čudne, žije množstvo ľudí v absolútnej chudobe a nie sú to len marginalizované skupiny a ľudia bez domova, ktorých vidíme v uliciach. Množstvo ľudí žije v zásadne zlých a neistých podmienkach. Vylúčené komunity, ľudia bez domova, pracujúci chudobní, ľudia s rôznymi postihnutiami, jednorodičovské rodiny, a tak ďalej. Podľa oficiálnej hranice chudoby žije pod touto hranicou desať až dvanásť percent obyvateľov Slovenska, čo je jeden z najnižších podielov v Európe. Lenže pozerať na chudobu len na základe podlezenia tejto administratívnej hranice je zásadne nesprávne. A už vôbec nie je správne porovnávanie podielov v jednotlivých krajinách.

V posledných rokoch vznikajú nové pojmy a definície, ako napríklad energetická chudoba. Je možné, že zbohatnutá spoločnosť je paradoxne citlivejšia na nedostatok, a preto chudobu vidíme aj tam, kde sme to predtým brali ako normálny stav?

Energetická chudoba nie je až taký nový pojem,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-12-17 16:21:03 - Feat.: 0 - Title: Šport na Slovensku má oddnes zelenú. Straty z lockdownu počíta v desaťtisícoch
01 - Modified: 2022-06-10 13:00:00 - Feat.: - Title: "Kúpiť jogurty alebo odložiť peniaze na práčku?" Rodiny ohrozuje chudoba 02 - Modified: 2022-05-06 14:58:14 - Feat.: - Title: Rusku môže byť čoskoro horšie ako Ukrajine. Ázia Putina nespasí, analytici čakajú mohutný odliv ľudí aj kapitálu 03 - Modified: 2022-04-19 14:36:38 - Feat.: - Title: Násilie, nerovnosť a chudoba zvyšujú počet neplánovaných tehotenstiev 04 - Modified: 2022-03-01 14:56:25 - Feat.: - Title: Vyššie dane ako Google 05 - Modified: 2022-02-26 05:35:46 - Feat.: - Title: O dovolenke sníva tretina Slovákov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. jún 2022 16:42