Spolu s niekoľkými odborníkmi vydávate zborník K problematike chudoby a sociálnej neistoty na Slovensku v 21. storočí. Prečo publikácia na takúto tému vychádza práve teraz?
Táto téma sa v akademickom prostredí rieši dlhodobo, no do verejnej debaty sa dostáva zväčša len ako súčasť rôznych filantropicko-charitatívnych kampaní. Pri zostavovaní publikácie sme si spolu s kolegami povedali, že by bolo dobré dostať túto tému viac do povedomia bežnej verejnosti. Aj z dôvodu, že v rámci chudoby a medzigeneračnej reprodukcie chudoby trpí celá spoločnosť na neduhy nevyužitého potenciálu a talentov.
Koho dnes na Slovensku považujete za chudobného a v akých podmienkach taký človek žije?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, pretože pohľadov na chudobu je množstvo. Aj milionár sa môže cítiť chudobným, ak sa porovnáva s miliardárom. Máme množstvo subjektívnych aj objektívnych pohľadov, a ak chceme chudobu riešiť, tak musíme na jej identifikáciu použiť ich kombináciu. V zásade, pri pohľadoch na túto problematiku, ktoré sme si nastavili pri zostavovaní našej publikácie, sa pozeráme na viacero skupín obyvateľstva, ktoré podľa nás dnes žijú v chudobe alebo sociálnej neistote.
Ide o marginalizované skupiny?
Na Slovensku, hoci to bude mnohým znieť čudne, žije množstvo ľudí v absolútnej chudobe a nie sú to len marginalizované skupiny a ľudia bez domova, ktorých vidíme v uliciach. Množstvo ľudí žije v zásadne zlých a neistých podmienkach. Vylúčené komunity, ľudia bez domova, pracujúci chudobní, ľudia s rôznymi postihnutiami, jednorodičovské rodiny, a tak ďalej. Podľa oficiálnej hranice chudoby žije pod touto hranicou desať až dvanásť percent obyvateľov Slovenska, čo je jeden z najnižších podielov v Európe. Lenže pozerať na chudobu len na základe podlezenia tejto administratívnej hranice je zásadne nesprávne. A už vôbec nie je správne porovnávanie podielov v jednotlivých krajinách.
V posledných rokoch vznikajú nové pojmy a definície, ako napríklad energetická chudoba. Je možné, že zbohatnutá spoločnosť je paradoxne citlivejšia na nedostatok, a preto chudobu vidíme aj tam, kde sme to predtým brali ako normálny stav?
Energetická chudoba nie je až taký nový...
Zostáva vám 85% na dočítanie.