Správa o činnosti SIS za rok 2020 spája dve mená. Súčasný riaditeľ Michal Aláč s ňou nedávno vystúpil v parlamente, jeho predchodca Vladimír Pčolinský na nej zas úzko spolupracoval.
A hoci je dokument viac-menej vo všeobecnej rovine, HN sa spolu s nimi a expertmi na tajnú službu a bezpečnostné zložky pozreli na šesť bodov, ktoré stoja za vysvetlenie.
„Vzhľadom na skutočnosť, že správa obsahuje z drvivej väčšiny aktivity SIS v období, keď som bol jej riaditeľom, tak ma nič zvláštne neprekvapilo,“ povedal pre HN Vladimír Pčolinský.
„Rešpektujem, že ide o neutajovanú časť správy o takej citlivej oblasti, ako je spravodajská činnosť. Pozitívne hodnotím lepšiu vyváženosť, vyššiu mieru transparentnosti a otvorenosti správy,“ myslí si bezpečnostný expert Pavel Macko.
Z tohto hľadiska oceňuje triezve a primerané hodnotenie rizík vyplývajúcich z činnosti Ruska a Číny, hrozieb v kyberpriestore a zneužívania pandémie na podvratnú a rozkladnú aktivitu.
„Nepríjemne ma prekvapila vysoká intenzita činnosti, ktorá viac prislúcha orgánom činným v trestnom konaní ako SIS,“ zhrnul na úvod Pavel Macko.
Sledujeme vás
Keď vtedajší šéf tajných Vladimír Pčolinský hneď vo svojom prvom mediálnom výstupe šokoval vyhlásením, že má v merku asi 20 sudcov a je dosť možné, že ich bude ešte oveľa viac, vyvolalo to vlnu kritiky.
Po tom, čo ho na poste vymenil Michal Aláč, sa informácia o sledovaní mužov v talári potvrdila aj v správe o činnosti SIS. Podľa Aláča pôsobnosť služby však nie je v žiadnom prípade vymedzená personálne.
„Jej povinnosťou je získavať, sústreďovať a vyhodnocovať informácie o zákonom definovaných aktivitách a ohrozeniach, a to bez ohľadu na skutočnosť, v akom postavení je osoba, ktorá sa ich dopúšťa,“ vysvetlil pre HN.
Aj podľa Pčolinského informačná služba postupuje tak, že pri rozpracovaní závadových osôb často zadokumentuje aj ich kontakty so sudcami, s prokurátormi a najmä policajtmi.
„Potom je potrebné sa pozrieť na to, či takéto kontakty vyplývajú z plnenia pracovných povinností jednotlivých predstaviteľov justičnej moci, alebo majú iný, napríklad protizákonný charakter,“...
Zostáva vám 85% na dočítanie.