Obete trestných činov ako jedna zo skupín ľudí, ktoré sú najzraniteľnejšie, budú mať od januára lepší prístup k spravodlivosti. Účinnosť totiž nadobudol nový zákon, ktorý upravuje viaceré práva obetí ako právo na informácie, právo na poskytnutie odbornej pomoci, právo na ochranu pred druhotnou viktimizáciou či právo na finančné odškodnenie.
V dôsledku novej právnej úpravy sa zásadným spôsobom mení aj postavenie obete v rámci trestného konania. Na obeť sa doteraz prihliadalo najmä ako na zdroj relevantných informácií a ako na osobnosť s určitými vlastnosťami a so spoločenskými väzbami, ktoré mali význam pre dokazovanie trestného činu a usvedčenie páchateľa. Po novom sú orgány činné v trestnom konaní, ale aj samotný súd povinné rešpektovať a zohľadňovať oprávnené záujmy obete.
Obeť treba informovať
Významný prínos má zakotvenie povinnosti policajtov, prokurátorov či súdov informovať obeť o jej právach, a to jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom. Osobitnú pozornosť pritom musia venovať konkrétnym ťažkostiam pri porozumení či komunikácii, ktoré vyplývajú zo zdravotného postihnutia či z obmedzenej schopnosti vyjadrovať sa.
Ak napríklad žena ako obeť domáceho násilia opustí svojho manžela, ktorý ju...
Zostáva vám 85% na dočítanie.