Slovensko podpísalo dvojročnú zmluvu na spoluprácu s WHO. Na spoločnom brífingu so zástupcom WHO pre Európu Hansom Klugem to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Minister Lengvarský priblížil, že spolupráca medzi slovenskými expertami a expertami z WHO sa zintenzívni na rôznych úrovniach.
Napríklad pôjde o oblasť boja s tuberkulózou, skríningu rakovinových ochorení, výmeny a zlepšení informačných technológií i výmeny informácií a skúsenosti v boji s pandémiou COVID-19.
Obe strany sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva dohodli aj na vzájomnom školení odborníkov. Rovnako aj na zviditeľnení, rozšírení účasti expertov i pôsobnosti WHO na Slovensku.
"Rozšírime kanceláriu zastúpenia WHO na Slovensku a prizveme expertov," podotkol Lengvarský s tým, že výsledky práce budú viditeľne prezentované.
Kluge ocenil rokovania s rezortom zdravotníctva, ale aj ďalšími organizáciami. Vyzval prácu konzília odborníkov. "Naša spolupráca sa dostáva na úplne novú úroveň," dodal.
V súvislosti s pandémiou Kluge priznal, že hovorili aj o tom, že Európu čaká ťažká zima. Pripomenul, že sa k nám blíži omikron. "Hlavné opatrenie je očkovanie. A booster dávka," vyzval Kluge.
"Dohodli sme sa aj na spoločnom postupe spolupráce, aby sme zistili bariéry, ktoré bránia sa dať ľuďom zaočkovať proti COVID-19, špeciálne to platí pri starších ľuďoch," povedal Kluge s tým, že sa bude realizovať výskum a následne sa nastavia opatrenia, aby fungovali na komunitnej úrovni.
"Chceme prepojiť aj krajiny s podobným problémom, aby sa navzájom inšpirovali," poznamenal.
"Nevieme, či omikron bude ten posledný variant, s ktorým sa stretneme. Čo však očakávame je, že z tejto vlny vyjdú všetci imunizovaní či už očkovaním alebo prekonaním ochorenia. Bez očkovania sa však môže stať, že veľa ľudí covidu podľahne," skonštatoval Kluge.
Zástupca WHO počas tlačovej konferencie niekoľkokrát zopakoval päť základných zbraní, ktoré proti covidu máme - očkovanie, booster dávky, rúška, vetranie a nové lieky.
Ministrovi zároveň zagratuloval k schválenej reforme nemocníc. Kluge to označil za veľký krok smerom k zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti na Slovensku.