Minister práce chce meniť pravidlá odchodu do dôchodku tak, aby sa dôchodkový vek postupne nezvyšoval, ale aby bol napevno daný. Aby sa týmto číslom už nehýbalo, uvažuje aj o ústavnom zákone. Richter o svojich plánoch hovoril v rozhovore pre SME.
„Ide o otvorenú otázku. Mám záujem osloviť parlamentné strany, aby sme sa o tom rozprávali, ako aj o zakotvení celého systému, teda prvého, druhého aj tretieho piliera," priznal minister.
Richter v rozhovore zároveň pripomenul, že podobný systém zaviedli aj v Česku. Minister práce si predstavuje, že by sa do dôchodku odchádzalo najneskôr vo veku 65 rokov.
Na Slovensku sa pri súčasnom nastavení dôchodkový vek každoročne prehodnocuje a zvyšuje. Tento rok idú ľudia do dôchodku vo veku 62 rokov a 139 dní. Hranicu 65 rokov odchodu do dôchodku dosiahnu ľudia o 17 až 18 rokov. Týka sa to teda ľudí, ktorí majú v súčasnosti okolo 47 rokov.
Opozičná Sloboda a Solidarita (SaS) s takýmito plánmi nesúhlasí a tvrdí, že nebude plniť nezmyselnú agendu. Dôchodkový vek by mal podľa liberálov reagovať najmä na demografický vývoj.
„Neustále zlepšovanie zdravotnej starostlivosti, odklon od ťažkej manuálnej práce a predlžujúca sa doba poberania dôchodku hovoria jasnou rečou – ak vôbec ohraničovať vek, kedy vzniká občanom nárok na štátny dôchodok, stačí obyčajný zákon, lebo parlament môže pružnejšie reagovať na zmeny v spoločnosti,“ povedal za SaS Peter Cmorej.