StoryEditor

Danko priznal, že armáda je v žalostnom stave: Máme historickú šancu ju prezbrojiť

09.02.2018, 11:43
Autor:
TASRTASR
V súvislosti s modernizáciou armády opakovane uviedol, že je za proatlantické a proeurópske smerovanie.

Nikto na ministerstve obrany nechce kupovať staré sovietske či ruské výrobky. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, ktorý zároveň odmietol aj spájanie jeho osoby s tým, že ide kupovať ruské či sovietske radary.

Za klamstvo označil aj informáciu o zrušení súťaže na radary. "Je to klamstvo," povedal. Prebiehajú podľa neho ešte procesy, ktorými sa má zabezpečiť efektivita. Danko nevie povedať, či sa vôbec súťaž zruší.

V súvislosti s modernizáciou armády opakovane uviedol, že je za proatlantické a proeurópske smerovanie. Zároveň však preferuje, aby sa na Slovensku vyrábalo to, čo ešte v oblasti armády vyrábať vieme. Pomôže to podľa neho zachrániť pracovné miesta v zbrojárskom priemysle.

Danko sa nevyhol kritike opozície, vyhlásil, že by chcel silného opozičného lídra, aby mal s kým viesť odbornú debatu. Postavil sa za svojho ministra obrany Petra Gajdoša. "Má moju podporu. Je jedným z najlepších ministrov obrany," poznamenal.

Danko: Armáda je v žalostnom stave

V podobnom duchu sa Danko ešte pred tlačovkou vyjadril aj na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR v rozprave k téme modernizácie armády. Vyhlásil, že armáda je v žalostnom stave a máme historickú šancu ju prezbrojiť. Dodal, že Rusov považuje za priateľov, ale nie za partnerov na predaj zbraní. Je však za to, aby Slovensko malo dobré vzťahy tak s Ruskom, ako aj so Spojenými štátmi. V súvislosti s nákupom transportérov pre armádu zdôraznil, že sa ešte nič nekúpilo.

Vo svojom vystúpení sa obracal na médiá, ktoré podľa jeho slov v súvislosti s ním a s armádou nepíšu pravdu. Odmietol rokovania s lobistami a tiež, že by riadil tendre. "Nestarám sa o tieto veci," uviedol. V obrane chce podľa vlastných slov, "aby sa naši vojaci nehanbili". Poukázal na snahu zachrániť pracovné miesta v oblasti zbrojárskeho priemyslu. "Ak sa premešká pri tomto prezbrojovaní šanca zaangažovať 100-percentnú štátnu spoločnosť, tak bude o 4000 ľudí viac na ulici," zdôraznil.

Dodal, že slovenská armáda doteraz nemala dlhodobý plán prezbrojenia. Ocenil, že ho minister obrany Peter Gajdoš (SNS) predložil vláde. Uviedol tiež, že SNS si ctí koaličnú zmluvu, je za proatlantickú orientáciu Slovenska a NATO má mať obranný a nie útočný charakter. Nemyslí si však, že Slovensko musí automaticky kupovať napríklad niečo nemecké. Odmieta zároveň, že by sa už niečo kúpilo a minuli sa peniaze. "Nikto nič nekúpil. V tejto veci mám čisté svedomie," povedal.

Danko vyzýval poslancov na vecnú a odbornú diskusiu k téme. Na odbornú debatu podľa neho nestačia informácie z googlu či facebooku. Veľkú časť svojho vystúpenia venoval kritike médií a opozície. Hovoril o rokovacom poriadku parlamentu, emóciách, prešiel k pracovnej ceste v Arménsku aj ku kauze čítania listov poslancov. Opozícii odkazoval, že keď sa bude stále len hádať, nebude schopná spolu vládnuť. Vyjadril sa aj k jeho koalícii, ktorá podľa Danka má ešte vždy dôveru.

Dostál: Všeobecné frázy, prázdne floskule, žiadne argumenty

"Hovorili ste, že nemáme hľadať informácie na googli a facebooku. Preto som rád, že sa koná táto schôdza," reagoval nezaradený poslanec Richard Vašečka. Dodal, že hoci je dlhodobý plán rozvoja armády na internete, úlohou vlády bolo podľa neho, aby bol prerokovaný v parlamente.

Ondrej Dostál z SaS upozornil Danka, že vyzýva na odbornú debatu, ale jeho vystúpenie samotné odborné nebolo. "Vaše vystúpenie boli všeobecné frázy, prázdne floskule, žiadne argumenty," zhodnotil Dostál. Podobný názor mali aj viacerí jeho opoziční kolegovia. "Odborne ste nič nevyvrátili a vzápätí ste osobne zaútočili na celú opozíciu, či parlamentnú alebo mimoparlamentnú," doplnil Gábor Grendel z OĽaNO. Danka opozícia kritizovala aj za to, že po svojom vystúpení odišiel a nepočúval reakcie.

"Neodišiel preto, že si vás nechcel vypočuť, ale preto, že tu má návštevu," odovzdal Dankov odkaz poslancov podpredseda parlamentu Béla Bugár. "Neutekal som," dodal neskôr Danko.

Predsedu si zastali jeho spolustraníci. Štefan Zelník z SNS ocenil Dankove slová o tom, že pre Slovensko je dôležitá spolupráca tak s Ruskom, ako aj s USA, ako aj to, že NATO má mať obranný a nie útočný charakter. Viacerí poslanci SNS zdôraznili, že sa ešte nič nekúpilo. "Len testujeme vyvinuté vozidlo a ak budú skúšky úspešné, môžeme sa rozhodnúť pre jeho kúpu," povedal Jaroslav Paška z SNS. "Stále sme vo fáze vývoja," opakoval Radovan Baláž (SNS).

01 - Modified: 2024-04-21 12:28:04 - Feat.: - Title: PS možno Rašiho ako šéfa parlamentu nepodporí, Drucker odmieta spory v koalícii 02 - Modified: 2024-04-21 14:17:58 - Feat.: - Title: Korčoka chcú vo svojej strane sulíkovci aj PS. Ďalšieho kandidáta Hlasu na post šéfa parlamentu už nepodporia 03 - Modified: 2024-04-20 12:14:38 - Feat.: - Title: Raši počíta s nomináciou na post šéfa parlamentu. ​Danko by na tejto pozícii rád videl seba, vraví 04 - Modified: 2024-04-19 12:34:04 - Feat.: - Title: Je vylúčené, aby SNS vnucovala slovenskej kultúre iba svoj pohľad, kritizoval Mikloško 05 - Modified: 2024-04-18 18:00:37 - Feat.: - Title: Parlament v prvom čítaní schválil zákon o strategických investíciach, opozícia ho kritizuje
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. apríl 2024 20:35