Na univerzite síce úspešne vyštudovala, no na trhu práce nebol o čerstvú absolventku záujem. Príbeh, ktorý nám povedala 27-ročná Slovenka však nie je ojedinelý. Študenti, ktorí chcú študovať vyhľadávanú medicínu či techniku, však odchádzajú do Čiech, odkiaľ sa ani po skončení školy nevrátia domov.
Humanitné vedy nechcú
Pred tromi rokmi úspešne zvládla štátnice, prácu si však nevedela nájsť šesť mesiacov. Nakoniec sa kvôli pracovnému miestu musela odsťahovať 200 kilometrov od domu. Prípad Simony Vászovej z Nitry pritom nie je jediný. „Chcela som pracovať ako sociálna pracovníčka, takže výber odboru bol jasný,“ tvrdí dnes už zamestnaná Simona. Ako dopĺňa, síce sa jej to ďalej od bydliska podarilo, netušila, že nájsť si prácu v jej odbore bude také ťažké. Podľa Jitky Součkovej z personálnej agentúry GraftonSlovakia sa najhoršie zamestnávajú absolventi humanitných odborov, teda prírodovedci, environmentalisti a vysokoškolskí študenti sociálnej práce.
„Tento stav indikuje značné množstvo neefektívne vynaložených finančných prostriedkov v rámci školskej vzdelávacej štruktúry,“ povedala Součková pre TASR. Maturanti však o tieto odbory záujem majú. Kvôli ťažšiemu uplatneniu sa nakoniec až 55 percent absolventov skončí v zamestnaní...
Zostáva vám 85% na dočítanie.